1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Rosatom'dan rekor: Bir yılda beşinci basınç kabı

Rosatom'dan rekor: Bir yılda beşinci basınç kabı

Akkuyu NGS’yi inşa eden Rus nükleer güç şirketi Rosatom bir yıl içinde beşinci nükleer reaktör basınç kabını sevk ederek bir rekora imza attı.

Rosatom'dan rekor: Bir yılda beşinci basınç kabı

Enerji Günlüğü - Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom, Türkiye’nin ilk nükleer santrali unvanına sahip olacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) için üretilen 5’inci nükleer reaktör kabının sevkiyatını da gerçekleştirdi. Rosatom'un Volgodonsk'taki makine yapım bölümünden yapılan bu sevkiyat ile, yalnızca bir yılda 5 sevkiyat tamamlanmış ve Rus nükleer mühendislik endüstrisi tarihinde bir rekor kırılmış oldu.

Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev, Rosatom’un Rusya içinde ve dışında nükleer güç santrallerinin seri inşaatına başladığında mühendislik bölümünün iş yükünün önemli ölçüde arttığını söyledi. Nükleer ekipman üreticilerinin bu görevin üstesinden başarıyla geldiğini kaydeden Likhachev, “Hatta yeni rekorlar kırılıyor. Proje portföyümüz şu anda 11 ülkede 33 üniteden oluşuyor. Yani daha yapacak çok işimiz var. Atommash’ın güvenilir ve sistemli çalışması, tüm bu projelerin başarıyla ve zamanında uygulanacağı konusunda bize güven veriyor. Bu da küresel nükleer pazardaki lider konumumuzu koruyacağımız anlamına geliyor” diye konuştu.

Rosatom’un makine bölümü Atomenergomash’ın Genel Müdürü Igor Kotov da Volgodonsk makine yapım bölümü çalışanlarının bu başarısının üretimin en modern düzeyde modernizasyonunu, üretim süreçlerinin optimizasyonunu ve dijital teknolojilerin kullanılmasını sağlayan tüm ekibin 10 yıllık sıkı çalışmasına dayandığını ve vurguladı. Kotov, “Bugün Rosatom’un makine mühendisliği bölümü, ülkemizin gerçek teknolojik potansiyelinin canlı bir örneği ve sektörün daha da gelişmesi için güvenilir bir temel oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdürü Anastasia Zoteeva da, Akkuyu NGS projesinin yüksek hızda uygulanmasını büyük ölçüde, Atommash’ın da aralarında bulunduğu Rus nükleer endüstrisinin önde gelen kuruluşlarına borçlu olduklarını kaydetti. Zoteeva, “Bir yıl içinde 5 modern reaktör kabının üretilmesi olağanüstü bir başarıdır. Bu, tesisin her çalışanının, işletme yönetiminin ve Rosatom’un büyük bir başarısıdır. Akkuyu NGS, güvenilir ve sorumlu bir yüksek teknoloji ekipmanı tedarikçisi olan Atommash ile iş birliği yapmaktan gurur duyuyor” diye konuştu.

Akkuyu NGS’ye yönelik ekipman sevkiyatı, kombine şekilde gerçekleştirilecek. Özel araçlarla fabrika iskelesine ulaştırılacak ekipman seti, varış noktasına kadar denizde 3000 kilometre yol kat edecek.

Önceki ve Sonraki Haberler