1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Rus medyası: Türkmen gazı Avrupa’ya gidiyor

Rus medyası: Türkmen gazı Avrupa’ya gidiyor

Enerji Günlüğü - Rus basını, Türkmenistan doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınacağını yazdı.Rossiyskaya Gazeta’da yer alan haberde,...

Rus medyası: Türkmen gazı Avrupa’ya gidiyor

Enerji Günlüğü - Rus basını, Türkmenistan doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınacağını yazdı.
Rossiyskaya Gazeta’da yer alan haberde, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta Azeri gazını Türkiye’ye taşıyacak gaz boru hattının kurulmasına ilişkin müzakerelerin yapıldığı belirtildi. Görüşmelere Azeri ve Türk heyetlerinin dışında Avrupa Birliği Enerji Komiseri Günther Oettinger’in, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov'un ve Enerji Bakanı Mırat Artıkov’un da katıldığı belirtiliyor.
Habere göre yılda 60 milyar metreküp gaz taşıması öngörülen boru hattını doldurmaya Azerbaycan’ın kaynakları yetmeyeceğinden Türkmenistan, projenin bir diğer tedarikçisi olmak üzere görüşmeye davet edildi. Rus Gazprom’un en önemli alıcısı olduğu Türkmenistan da bu şekilde Rusya’ya olan bağımlılığından kurtulma planları yapıyor.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkmenistan’ın projeye katılmaya davet edildiğini, Türkiye’ninse Türkmen gazının alıcısı olabileceğini ifade etti. Ardından Azeri ve Türkmen gazının Avrupa’ya aktarılması planlanıyor.
Rus gazetesi haberinde, gazı taşıması düşünülen 6 milyar dolarlık TANAP Projesi'nde Azerbaycan devlet petrol şirketi SOCAR'ın yüzde 80, Türkiye'den BOTAŞ'ın yüzde 15, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın ise yüzde payı bulunduğu notunu da düştü.

Önceki ve Sonraki Haberler