1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Rusya, Avrupa ile enerji ortaklığını güçlendiriyor

Rusya, Avrupa ile enerji ortaklığını güçlendiriyor

Enerji Günlüğü - Dünya doğalgaz rezervlerinin yaklaşık yüzde 30'una sahip Rusya, Avrupa ile olan enerji ortaklığını yeni enerji hatları ve projeleriyle...

Rusya, Avrupa ile enerji ortaklığını güçlendiriyor

Enerji Günlüğü - Dünya doğalgaz rezervlerinin yaklaşık yüzde 30'una sahip Rusya, Avrupa ile olan enerji ortaklığını yeni enerji hatları ve projeleriyle geliştiriyor.  Bu kapsamda Rusya, Karadeniz'in altından geçecek Güney Akım doğalgaz boru hattı projesiyle Rus gazını Avrupa'ya doğrudan ulaştırmayı hedefliyor.
2012'nin sonunda inşa çalışmalarının başlayacağı Güney Akım projesi arifesinde, Rus devlet enerji şirketi Gazprom, projenin gelişimiyle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi. Gazprom Proje Bölümü Başkanı Leonid Çugunov, Güney Akım projesi ile Rusya'nın Avrupa'ya sağladığı doğalgazın doğrudan ulaşacak olmasının önemine dikkat çekti.
Türkiye'nin Güney Akım projesinin gerçekleşmesi için kendi ekonomik sahasından geçmesine izin verdiğine de değinen Çugunov, "Türkiye'nin bu izni çok önemliydi ve işimizi kolaylaştırdı. Bu nedenle teşekkür etmemiz gerekiyor" dedi.
Karadeniz'in altından geçecek Güney Akım projesi ile Rus gazı ilk olarak Bulgaristan'a ulaşacak. Karada inşa edilecek boru hatları ile gazın Bulgaristan'dan Sırbistan, Macaristan, Slovenya, İtalya, Avusturya, Yunanistan'a kadar gönderilmesi amaçlanıyor.
Projenin toplam maliyetinin ise yaklaşık 16 milyar avro olması bekleniyor.
Uzmanlar, Güney Akım'ın 2015'de hayata geçmesiyle Ukrayna'nın Rusya ile Avrupa arasında transit ülke olma özelliğini kısmen kaybedeceğini belirtiyor.
Yeni enerji hatlarıyla Avrupa ile olan ortaklığını kuvvetlendiren Rusya'nın, Türkiye'yle enerji alanındaki ilişkilerinin de sorunsuz bir biçimde devam ettiği belirtildi. Yedi yıl önce faaliyete geçen ve Rus doğalgazını Karadeniz altından doğrudan Türkiye'ye ulaştıran Mavi Akım doğalgaz boru hattından Türkiye'ye sağlanan doğalgaz akışı devam ediyor.
Türkiye, Rusya'dan ithal ettiği doğalgazı, Ukrayna üzerinden gelen Batı hattı ve Karadeniz altından Mavi Akım ile temin ediyor.
Türk-Rus ilişkilerindeki en önemli alt başlıklardan biri olan enerji, taraflar arasında gerçekleştirilen hemen hemen her görüşmede ele alınan konular arasında yer alıyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler