1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Rusya Çin ve Mısır için nükleer reaktör kuracak

Rusya Çin ve Mısır için nükleer reaktör kuracak

Enerji Günlüğü - Rusya Çin’de Xudabao Nükleer Santrali ve Mısır’da Dabaa Nükleer Santrali kurulumu için çalışmalara başlayacak.Rusya Devlet Nükleer...

Rusya Çin ve Mısır için nükleer reaktör kuracak

Enerji Günlüğü - Rusya Çin’de Xudabao Nükleer Santrali ve Mısır’da Dabaa Nükleer Santrali kurulumu için çalışmalara başlayacak.

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu Rosatom’un CEO'su Aleksey Likhaçev, 2027-2028 yılları arasında Çin'in Xudabao Nükleer Santrali’nin (NPP) üçüncü ve dördüncü ünitesini hizmete alacaklarını ve 2020 yazında da Mısır'ın Dabaa Nükleer Santrali’nin (NPP) ilk ünitesinin yapımına başlayacaklarını açıkladı. 

Likhaçev, Çinli ortakların proje uygulama planında yaptığı yenileme çerçevesinde Çin’deki MW’lık Xudabao Nükleer Santrali’nin (NPP) üçüncü ve dördüncü ünitesinin inşaasını 2027-2028 yılları arasında devralacaklarını açıkladı. Rosatom Temmuz ayında China National Nuclear Power şirketi ile yaptığı anlaşma ile santralde iki VVER-1200 reaktörü kuracak. Likhaçev ayrıca, Çin ile çeşitli nükleer projelerde işbirliği konusunu da değerlendirdiklerini ve Rusya’nın kendi geliştirdiği ve Tayvan’ın en büyük nükleer santralinde kullanılan üç adet VVER-1000 reaktörlerinin de bunlardan biri olduğunu kaydetti. 

Mısır ile 2015 yılında imzalanan anlaşma kapsamında çalışmalara 2020 yazında başlayacaklarını belirten Likhaçev, Rosatom’un Dabaa Nükleer Santrali’ne dört VVER-1200 reaktör kuracağını ve tesisin çalışma ömrü boyunca nükleer yakıt tedarik edeceğini kaydetti. Rosatom tesisin ilk birimi 2026 yılında işletmeye almayı planlıyor. 

 
Önceki ve Sonraki Haberler