1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Rusya, en zayıf petrol bağımlısı ülke!

Rusya, en zayıf petrol bağımlısı ülke!

Enerji Günlüğü - ABD'li finans devi Citigroup analistlerinden, Rusya’nın petrol fiyatlarındaki düşüşlere karşı diğer ülkelere göre daha kırılgan...

Rusya, en zayıf petrol bağımlısı ülke!

Enerji Günlüğü - ABD'li finans devi Citigroup analistlerinden, Rusya’nın petrol fiyatlarındaki düşüşlere karşı diğer ülkelere göre daha kırılgan olduğu uyarısı geldi. Petrol ihracatı yapan toplam 26 ülke arasından sekizini araştıran uzmanlar, petrol sayesinde bu ülkelerin makroekonomik göstergelerinin iyi olduğuna, çoğu ülkenin petrol gelirlerini devlet borcunu kapatmak, döviz rezervleri ve yedek fonlar oluşturmak için kullandıklarına dikkat çekti; yüksek petrol fiyatları sayesinde tüketim patlamasının olduğunu ve halkların refah seviyesinin arttığını belirtti.
Bunun yanında Citigroup analistleri, petrol fiyatlarının düşmesiyle petrol bağımlısı ülkelerin zor günler geçirdiğine, ülke ekonomilerin çöktüğüne, iktidarlarınsa meşruiyet zaafına uğradığına dikkat çekiyor. Değerlendirmelerinde önümüzdeki 2-3 yılda petrol fiyatlarının yüksek kalacağını, sonrasındaysa 80-90 dolar seviyesine çekileceğini öngören Citigroup uzmanları, bu hareketin 80 doların da altına düşmesinin Rusya’nın siyasi ve ekonomik yapısını olumsuz etkileyebileceğini ifade ediyor.

Önceki ve Sonraki Haberler