1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Rusya, enerji ihracatında yüzünü Asya`ya çeviriyor

Rusya, enerji ihracatında yüzünü Asya`ya çeviriyor

Enerji Günlüğü - Dünyanın önde gelen petrol ve gaz üreticilerinden biri konumundaki Rusya, Asya Pasifik İşbirliği Örgütü (APEC) ülkelerine yönelik...

Rusya, enerji ihracatında yüzünü Asya`ya çeviriyor

Enerji Günlüğü - Dünyanın önde gelen petrol ve gaz üreticilerinden biri konumundaki Rusya, Asya Pasifik İşbirliği Örgütü (APEC) ülkelerine yönelik petrol ve doğalgaz ihracatını arttırmak istiyor.

APEC Rusya Araştırmalar Merkezi Müdür Yardımcısı Gleb İvaşentsov, 2020 yılında kadar dünyadaki enerji kaynaklarının yüzde 50’sinden fazlasının Çin, Japonya ve Güney Kore gibi bölge ülkeleri tarafından tüketileceğini ifade etti. Rusya’nın enerji kaynakları alanındaki stratejilerinin de bu gelişmeyle paralellik gösterdiğini ifade eden İvaşentsov'un verdiği bilgiye göre Moskova 2020 yılına kadar Asya-Pasifik ülkelerine yönelik petrol satışlarının toplam ihracat içindeki payını yüzde 8-9'dan yüzde 25’e yükseltmeyi hedefliyor. İvaşentsov, doğalgaz ihracatında da benzeri bir hedefe sahip olan Rusya'nın bu üründeki ihracatın yüzde 20’sini APEC üyesi ülkelere yapmayı planladığını belirtti.
Rus Interfaks ajansının bildirdiğine göre İvaşentsov, Rusya’nın ortak nükleer nükleer santral projeleri dâhil Asya’daki enerji sektörünün geliştirilmesine katkı sağlamaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler