1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Rusya Sibirya'nın Gücü’nü bakıma alacak

Rusya Sibirya'nın Gücü’nü bakıma alacak

Rus doğalgazını Sibirya'dan Çin'e taşıyacak olan Sibirya’nın Gücü Doğalgaz Boru Hattı bu ayın ortasında rutin bakıma alınacak.

Rusya Sibirya'nın Gücü’nü bakıma alacak

Enerji Günlüğü - Rus doğalgazını Sibirya'dan Çin'e taşıyacak olan Sibirya’nın Gücü Doğalgaz Boru Hattı bu ayın ortasında rutin bakıma alınacak.

Intenfax haber ajansının Rus doğalgaz şirketi Gazprom'a dayandırdığı haberine göre, Rus doğalgazını Çin'e taşıyan ve Aralık ayında faaliyete geçen Sibirya'nın Gücü Doğalgaz Boru Hattı Mart ayının ikinci yarısında rutin bakıma alınacak. 

Habere göre, Gazprom ve Çin enerji şirketi CNPC, boru hattının kesin bakın zamamı üzerinde anlaşmaya varmak için görüşmeleri sürdürüyorlar. Boru hattının yılda 2 kez rutin bakımının yapılması gerekiyor. 

Rus kamu doğalgaz şirketi Gazprom ile Çin'in en büyük petrol ve gaz üreticisi ve tedarikçisi olan CNPC 2014 yılında "Power of Siberia" gaz boru hattı için bir anlaşma imzalamıştı. 30 yıllık olan bu anlaşma, yılda 38 milyar metreküp Rus gazının Çin'e iletilmesini doğu yolundan sağlamak amacı ile yapıldı. 2015 yılında ise her iki taraf, Rusya doğalgazının Çin'e teslimatını batıdan sağlayacak "Power of Siberia 2" gaz boru hattı için bir ön anlaşma imzaladı. İlk aşamada 30 milyar metreküp gazın Batı Sibirya'dan teslim edilmesi planlanıyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler