1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Rusya-Ukrayna gaz savaşı yeniden başladı

Rusya-Ukrayna gaz savaşı yeniden başladı

Enerji Günlüğü - Rusya ve Ukrayna, yeni bir gaz krizinin eşiğine geldi. Rusya’nın Sesi Radyosu’nun haberine göre Rus enerji devi Gazprom, Avrupa Birliği’ndeki...

Rusya-Ukrayna gaz savaşı yeniden başladı

Enerji Günlüğü - Rusya ve Ukrayna, yeni bir gaz krizinin eşiğine geldi. Rusya’nın Sesi Radyosu’nun haberine göre Rus enerji devi Gazprom, Avrupa Birliği’ndeki tüm müşterilerinin gaz ihtiyaçlarını kesintisiz olarak karşılayabilmek için kış gelmeden Ukrayna’daki depolara 25 milyar metreküp gaz pompalanması için ısrarcı. Ukrayna’nın petrol ve gaz şirketi Naftogaz ise Avrupa’daki tüketiciler için 20 milyar metreküp gazın yeterli olacağı görüşünde. Rusya Enerji Kaynakları Geliştirme Fonu Başkanı Sergey Pikin, Ukrayna’nın ilave gaz alımındaki isteksizliğini Kiev’in mevcut fiyatları pahalı bulmasına bağlıyor:
“Her stok, Rusya ile mevcut kontratta sabitlenmiş fiyatlar üzerinden ek gaz alımı demek. Ukrayna bu fiyatların kendisi için yüksek olduğunu ve gaz satın alamayacağını defalarca bildirmişti. Dolayısıyla ek giderlere yol açmamak için ek gaz alımları Ukrayna’nın çıkarlarıyla bağdaşmıyor.”
Rusya Petrol ve Gaz Sanayicileri Birliği Başkanı Gennadiy Şmel ise Ukrayna’nın gaz fiyatlarını düşürmesi için Moskova’ya her türlü baskıyı yapmaya çalıştığını, 25 milyar metreküplük gazı depolamaya yanaşmamalarının bundan kaynaklandığını düşünüyor. “Ancak” diyor Şmel, “Yeraltı gaz depoları kullanılmayacak olursa Ukrayna bundan zararlı çıkacak.”
Gennadiy Şmel ayrıca Avrupalıların Kuzey Akım’dan gelen gaz sayesinde kendilerini güvence altına alabilecekleri halde AB’nin koyduğu sınırlamalar nedeniyle bunun yapılamadığını vurguladı. Şmel şunları söyledi:
“AB’nin yayınlamış olduğu Üçüncü Enerji Paketi, Kuzey Akımın Almanya’dan geçen kısımlarını tam olarak doldurmamızı engelliyor; buna göre bu gaz boru hatlarını yüde 50’nin üzerinde dolduramıyoruz. Dolayısıyla bu anlamsız kararı geri çekmeleri gerekecek O zaman Gazprom, Kuzey Akım üzerinden Avrupalı tüketicilerin herhangi bir sorunla karşılaşmamaları için gerekli miktarda gaz verebilecek.”

Önceki ve Sonraki Haberler