1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Rusya ve Filipinler, ‘mini reaktörde’ teoriden uygulamaya geçecek

Rusya ve Filipinler, ‘mini reaktörde’ teoriden uygulamaya geçecek

Rusya ve Filipinler, küçük modüler reaktörlerin (SMRs) ön fizibilite çalışmalarının uygulanmasını planlıyor.

Rusya ve Filipinler, ‘mini reaktörde’ teoriden uygulamaya geçecek

Enerji Günlüğü - Dubai’deki World Expo 2020 fuarı kapsamında Küçük Modüler Reaktörler (SMR) Günü’nde Rosatom ve Filipinler Cumhuriyeti Enerji Bakanlığı (DOE), ön fizibilite çalışmasıyla, SMR teknolojisini kullanarak nükleer santrallerin (NGS) geliştirilmesi için ortak bir eylem planı sundu. 

Rosatom Overseas’ın Başkanı Evgeny Pakermanov “SMR teknolojileri ada ülkeleri için istikrarlı, güvenilir ve çevre dostu olmakla birlikte enerji arzında da etkin çözüm sunuyor. Rosatom'un düşük güçlü reaktörleri, Kuzey Kutbu'nun zorlu koşullarında Rus buzkıranları üzerinde test edilen referans bir çözüm. Filipinler Cumhuriyeti’nden ortaklarımızın, bu yöndeki çalışmalarımızı sürdürmeye hazır olmasından dolayı memnuniyet duyuyoruz” dedi. 

2019'un başlarında, Filipinler Enerji Bakanlığı ve Rosatom arasında, SMR teknolojisine dayalı NGS'leri detaylandırmak için Moskova’da bir ‘niyet tutanağı’ imzalanmıştı.

SMR Günü, Dubai'deki “Rosatom Sürdürülebilir Bir Gelecek için Atılım Teknolojileri" haftasının ana etkinliği oldu. Bir hafta süren programda, en son nükleer yenilikler de dâhil olmak üzere çok çeşitli teknolojiler ve uygulamalar işlendi. Program, ayrıca yaşam kalitesini iyileştirmeyi ve küresel anlamda sosyal, ekonomik ve çevresel zorlukların üstesinden gelme konusunda yön göstermeyi hedefledi.

EÜAŞ, 'modüler nükleer reaktör' için ar-ge yapıyor

EÜAŞ, 'modüler nükleer reaktör' için ar-ge yapıyor

.

Avrupa, nükleerden çıkış kararlarını gözden geçiriyor

Avrupa, nükleerden çıkış kararlarını gözden geçiriyor

.

Önceki ve Sonraki Haberler