1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Rusya’da elektrikli otobüsler yollara çıktı

Rusya’da elektrikli otobüsler yollara çıktı

Enerji Günlüğü - Rusya’nın Moskova ve St. Petersburg kentlerinde şehir içi toplu taşımada ‘Elektrobüs’ isimli yerli, sessiz, konforlu, enerji tasarruflu...

Rusya’da elektrikli otobüsler yollara çıktı

Enerji Günlüğü - Rusya’nın Moskova ve St. Petersburg kentlerinde şehir içi toplu taşımada ‘Elektrobüs’ isimli yerli, sessiz, konforlu, enerji tasarruflu ve çevre dostu elektrikli otobüsler kullanılmaya başlandı. 

Rusya’nın Moskova ve St. Petersburg kentlerinde, toplu taşımada çevreci çözümleri hayata geçirme amacı kapsamında şehir içi toplu taşımada elektrikli otobüsler kullanılmaya başlandı. Rusya’nın en büyük araç üreticisi Kamaz tarafından üretilen araçların test sürüşlerini başarı ile tamamlamasının ardından, ‘Elektrobüs’ adı verilen toplam 200 araç trafiğe çıktı. 

Elektrobüsler normal otobüslerden yüzde 30 daha sessiz ve enerji tüketiminde yüzde 18 daha tasarruf sağlayabiliyor. Yerli üretim olan otobüsler ayrıca Rusya’nın tüm hava şartlarına göre geliştirildi. Buna göre otobüsler eksi 40 ile artı 40 derecede dahi rahatlıkla taşıma gerçekleştirebiliyor.

ARAÇLAR KONFOR DA SAĞLIYOR

Otobüsler çevre dostu olmasının yanında konfor sağlıyor. Araçlarda ekstra telefon şarj prizleri, WİFİ hizmeti, uydu navigasyon sistemi, duman ve sıcaklık sensörleri, alarm düğmeleri, engelliler için otomatik kaldıraç sistemleri gibi birçok özellik bulunuyor. 

Moskova ve Petersburg’ta yola inen otobüsler her yıl tüm şehirlerde yaygınlaştırılacak. 2019 ve 2020 yıllarında 600 otobüsün Rusya’nın genelinde hizmete başlayacağı öngörülüyor. Rusya 2030 yılına kadar tüm egzozlu otobüsler emekliliğe ayırmayı, tüm taşımayı çevre dostu elektrikli otobüslerle sağlamayı planlıyor.