1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. “Rusya’da petrolün geleceği, kıta sahanlığı projelerine bağlı”

“Rusya’da petrolün geleceği, kıta sahanlığı projelerine bağlı”

Enerji Günlüğü - Uluslararası Enerji Forumu, Rusya’nın Saint Petersburg kentinde dün başladı. 20 Eylül’e kadar devam edecek forumda, enerji alanında...

“Rusya’da petrolün geleceği, kıta sahanlığı projelerine bağlı”

Enerji Günlüğü - Uluslararası Enerji Forumu, Rusya’nın Saint Petersburg kentinde dün başladı. 20 Eylül’e kadar devam edecek forumda, enerji alanında gelecek vadeden yeni eğilimler, kıta sahanlıkların geliştirilmesi, Rusya’nın küresel hidrokarbon pazarındaki rolü gibi konular masaya yatırılacak. Forumda ayrıca dünya enerji dengesi, alternatif enerji kaynaklarının kullanımına ilişkin güncel sorunlar da tartışılacak.

Peki Rusya’daki enerji sektörünün karşı karşıya kaldığı güncel sorunlar nelerdir? Sorumuzu Ulusal Enerji Güvenliği Vakfı Müdürü Konstantin Simonov yanıtladı. Batı Sibirya bölgesindeki kaynakların tükenmeye yüz tutmasının Rusya enerji sektörünü zora soktuğunu belirten Simonov, şöyle konuştu: “Rusya’da enerji sektörünün ciddi zorluklarla karşılaştığı bilinen bir konu. Batı Sibirya’daki kaynak potansiyelinin tükenmeye başlaması ve üretimin azaltılması, yeni bölgelerde petrol ve gaz üretimine geçilmesini gerektiriyor. Ancak bazı maliye politikaları ise petrol ve gaz şirketlerinin yeni bölgelerde üretim yapma isteğini baltalıyor. Peki, bu durum nasıl iyileştirilir diye sorarsanız, Rusya’daki petrol ve gaz sanayinin geleceği, öncelikle kıta sahanlığı projelerinin geliştirilmesine bağlıdır. Çünkü şu anda kullanılmış petrol rezervlerinin önemli bir kısmı, kıta sahanlıklarındaki yataklarda bulunuyor. Ve dünya genelinde kıta sahanlığı projelerine yönelik yeni düzenlemeler yapma eğilimi olduğu gözlemleniyor. Dolayısıyla Rusya da bu sürecin dışında kalmamalı.”