1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Rusya’daki nükleer eğitime 4 bin 800 başvuru yapıldı

Rusya’daki nükleer eğitime 4 bin 800 başvuru yapıldı

Enerji Günlüğü - Akkuyu NGS AŞ’de istihdam edilecek mühendislerin yetiştirileceği Moskova nükleer mühendislik eğitimi için 4 bin 800 başvuru yapıldı.Akkuyu...

Rusya’daki nükleer eğitime 4 bin 800 başvuru yapıldı

Enerji Günlüğü - Akkuyu NGS AŞ’de istihdam edilecek mühendislerin yetiştirileceği Moskova nükleer mühendislik eğitimi için 4 bin 800 başvuru yapıldı.

Akkuyu NGS AŞ tarafından iş garantili ve burslu eğitim almaları için Rusya Federasyonu’nda Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsüne (MEPhI) gönderilecek öğrencilerin seçimi için yapılacak sınava başvurular tamamlandı.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde istihdam edilecek öğrencilerin Rusya’da eğitim almaları için yapılacak olan ve bu yıl 100, 2023 yılına kadar da 600 öğrenci kontenjanı olan sınava 4 bin 800 aday başvurdu.

Son başvuru tarihinin 11 Nisan 2014 olduğu eğitimde Türkiye’deki üniversitelerin fen-edebiyat ve mühendislik fakültelerinin, fizik veya matematik derslerinin okutulduğu tüm bölümlerin 1, 2, 3 ve 4. sınıflarında okuyan Türk vatandaşı öğrencilerin eğitim masrafları ödenecek, barınma ihtiyaçları 2-3 kişilik odaların bulunduğu öğrenci yurtlarında karşılanacak, genel sağlık sigortaları yapılacak, eğitim materyallerinin yanı sıra aylık 500 dolar burs verilecek.

Eğitim için üniversiteye yerleştirilmeye esas giriş puanı dikkate alınarak belirlenecek 600 kişi yazılı sınava çağrılacak. Yazılı sınavda genel lise müfredatı matematik ve fizik konularını içerecek sorular sorulacak. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde 19 Nisan’da yapılacak yazılı sınavda en yüksek puandan başlayarak yapılacak değerlendirme sonucunda ilk 300’e giren adaylar, daha sonra sözlü sınava tabi tutulacak.

İlk yıl öğrencilere Rusça eğitimi de verilecek. Başarılı öğrenciler, Rosatom’un eğitim merkezlerinde uygulama eğitimi alacak. MEPhI’de şu an nükleer enerji alanında 78 hazırlık, 64 birinci sınıf ve 48 de ikinci sınıf olmak üzere 190 Türk öğrenci eğitim alıyor.

MOSKOVA NÜKLEER MÜHENDİSLİK EĞİTİMİNE BÜYÜK TALEP

Önceki ve Sonraki Haberler