1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Rusya’nın ham petrol üretimi arttı

Rusya’nın ham petrol üretimi arttı

Temmuz ayında Rusya'nın doğal gaz üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24,5 azaldı. LNG üretimi ise %25 arttı.

Rusya’nın ham petrol üretimi arttı

Enerji Günlüğü - Rusya'nın petrol üretimi Temmuz ayında bir önceki aya göre günde ortalama 6 bin varil artarken, doğal gaz üretimi yüzde 7 azaldı.

Rosstat verilerine göre, 2022 yılı Temmuz ayında Rusya'nın petrol üretimi arttı, gaz üretimi azaldı. Haziran ayında günlük ortalama 10,70 milyon varil olan ham petrol üretimi, Temmuz ayında 10,76 milyon varil seviyesine yükseldi. Temmuz ayında toplam üretim de Haziran ayındaki 40,7 milyon tondan 42,2 milyon tona çıktı.  

LNG ÜRETİMİ DÖRTTE BİR ORANINDA ARTTI

Rusya'nın LNG üretimi de Temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 artarak 2,3 milyon ton oldu. LNG üretimi Haziran ayına göre ise yüzde 7 azaldı.  

Yılın ilk 7 ayında LNG üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,6 artarak 19,1 milyon tona ulaştı. 

DOĞAL GAZ ÜRETİMİ AZALDI

Temmuz ayında Rusya'nın doğal gaz üretimi ise bir önceki aya öre yüzde 6,9 ve geçen yılın aynı ayına göre yüzde 24,5 azalarak 36,5 milyar metreküp oldu. 

RUSYA ASYA’YA İNDİRİMLİ PETROL SÖZLEŞLEMERİ ÖNERİYOR 

Öte yandan Amerikalı yetkililerin Rusya'nın petrol ihracatına fiyat sınırı getirilmesi için başta Hindistan olmak üzere Asya ülkelerini ikna etme çabaları Rusya'yı harekete geçirdi.  Bloomberg News'un Batılı bir yetkiliye dayandırdığı haberine göre Rusya, yüksek iskontolu fiyattan uzun vadeli petrol kontratları yapılması olasılığını görüşmek için bir çok Asya ülkesi ile temasa geçti. Habere göre, Rusya ile bazı Asyalı alıcılar arasında yapılan görüşmelerde yüzde 30'a kadar varan iskonto gündeme geldi.  Kaynaklar, Rusya'nın bu müzakereler ile hali hazırda Avrupa'ya satmakta olduğu petrol için yeni alıcılar bulmaya çalışıyor olabileceğini de ifade ettiler.

TÜRKİYE RUSYA’DAN İKİ KAT FAZLA PETROL ALDI

Türkiye ise  Rusya ile petrol ithalatını bu yıl iki katına çıkarttı. Refinitiv Eikon verilerine göre, Türkiye Rusya ile günlük petrol ithalatını 200 bin varile çıkardı. 2021’in aynı döneminde ise bu veri günlük 98 bin varildi. 

Verilere göre, Türkiye'nin ana rafinerileri Tüpraş ve Azerbaycanlı şirket SOCAR'ın STAR rafinerisi bu yıl, Rusya’nın Ural ve Sibirya bölgelerinden gelen petrol alımını önemli ölçüde artırdı. Diğer yandan Kuzey Denizi, Irak ve Batı Afrika petrol alımını azalttı.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler