1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Rusya’nın Norilsk kentinde küçük modüler reaktör olasılıkları değerlendirilecek

Rusya’nın Norilsk kentinde küçük modüler reaktör olasılıkları değerlendirilecek

Rusya'nın ücra bölgelerinde düşük kapasiteli nükleer güç santrallerinin kullanımının geliştirilmesine olanak sağlayacak bir anlaşma imzalandı.

Rusya’nın Norilsk kentinde küçük modüler reaktör olasılıkları değerlendirilecek

Enerji Günlüğü - Rosatom ve Nornickel, Norilsk bölgesinde SMR olasılıklarını değerlendirmek üzere anlaşma imzaladı.

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom ve Rusya merkezli bir nikel madenciliği şirketi olan Nornickel, Rusya’nın Norilsk kentinde küçük modüler reaktör (SMR) olasılıklarını ve sahalarını değerlendirmek üzere anlaşma imzaladı. Anlaşma, şirketlerin olası seçenekleri, SMRlar için öncelikli sahayı, tesisin konumunu, inşaat ve işletim için gerekli altyapının belirlenmesini ve en uygun proje modelinin değerlendirmesini öngörüyor.

Önerilen, 80 ya da 90 MW kapasiteli basınçlı su reaktörü RITM-400, en yeni nükleer buzkıran filosunda kullanılan reaktörlere dayanan RITM-200 reaktörlerinin devamı niteliğini taşıyor. 

NORİLSK SANAYİ BÖLGESİNİN ARTAN ENERJİ İHTİYACINA ÇÖZÜM

Nornickel Başkanı Vladimir Potanin konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Nornickel ve Norilsk Sanayi Bölgesi gelişiyor ve bunun sonucunda 2030 yılına kadar daha fazla elektriğe ihtiyacımız olacak. Çözüm, çevreye etkisi asgari düzeyde olan güvenli enerji kaynağı nükleer güç santrali olabilir. Rosatom ile iş birliği, Nornickel'in gelişmiş enerji teknolojilerine erişim sağlamasına ve Rusya'nın ücra bölgelerinde düşük kapasiteli nükleer güç santrallerinin kullanımının geliştirilmesine olanak tanıyacaktır” dedi.

BÜYÜK ENDÜSTRİYEL TÜKETİCİLERDEN TALEP

Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev de bölge için en uygun proje olarak gördükleri “en yeni RITM-400 reaktör ünitesine dayalı” küçük modüler reaktör seçeneğinin öncelik taşıyabileceğini söyledi. Rosatom’un projelerinin “tüketiciler için uzun vadeli öngörülebilir tarifelerle güvenilir elektrik kaynağı sunduğunu kaydederek, “Nükleer enerji, ülkemizin kuzey bölgeleri için son derece önemli olan enerji üretim sürecinde CO2 salımına neden olmaması dolayısıyla iklim değişikliğiyle mücadeleye önemli bir katkı sağlayabilir. Bu, bu tür enerji çözümlerinin ‘büyük endüstriyel tüketiciler için talep gördüğü’ anlamına geliyor” ifadelerini kullandı. 

Söz konusu ücra bölgenin enerji sistemi, Nornickel grubunun bir parçası olan Norilsk-Taimyr Enerji Şirketi tarafından işletilen bağımsız bir sistem olma özelliği taşıyor. 170 bini aşkın nüfusa sahip Norilsk şehri Rusya’nın kuzeyinde Kuzey Kutup dairesi içinde yer alıyor. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler