1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Rusya’nın nükleer enerji üretimi yüzde 8 arttı

Rusya’nın nükleer enerji üretimi yüzde 8 arttı

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un nükleer elektrik üretimi Nisan ayında bir önceki yıla göre yüzde 8.1 oranında arttı.

Rusya’nın nükleer enerji üretimi yüzde 8 arttı

Enerji Günlüğü - Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un nükleer elektrik üretimi Nisan ayında bir önceki yıla göre yüzde 8.1 oranında arttı.

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un Elektrik Enerjisi Departmanı Rosenergoatom A.Ş’ye bağlı olarak işletilen nükleer güç santralleri (NGS) tarafından 2019 yılının Nisan ayında 15 milyar 276 milyon kilowatt saat elektrik üretilirken, bu yıl Nisan ayında bu oran 16 milyar 514 milyon kilowatt saate ulaştı. 

İLK 4 AY ÜRETİM HEDEFİ AŞTI

2020 yılının başından bu yana ise Rus nükleer santralleri kurulu gücün yüzde 79 civarında kullanım oranıyla toplam 73 milyar kilowatt saat civarında elektrik üretti. Böylece Rusya Federal Antitekel Servisi’nin (FAS) nükleer santraller için koyduğu hedef, yüzde 101.3’lük hedefle aşılmış oldu. FAS ayrıca, Rus NGS’lerinin 2020'de 207 milyar 614 milyon kilowattsaat elektrik üretmesi için bir plan hazırladı. 

2019 yılında Rus NGS’leri elektrik üretimini 204,3 milyar kilowatt saatten 208,8 milyar kilowatt saate yükselterek önemli bir rekor kırdı.

HER BEŞ AMPULDEN BİRİ NÜKLEER ELEKTRİĞİ İLE AYDINLANIYOR

Rusya genelinde toplam 11 NGS’de 36 reaktör işletmede bulunuyor. Bu reaktörler yılın yüzde 90’ından fazlasında tam güçle çalışıyorlar. Toplam güç kapasiteleri ise 30 GW’ın üzerinde olan nükleer santraller ülkenin enerji üretiminin yüzde 19’undan fazlasını sağlıyor. Böylece Rusya Federasyonu'ndaki her beş ampulden biri nükleer santraller tarafından üretilen enerjiyle aydınlanıyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler