1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Rüzgâr enerjisi 2020’ye kadar üçe katlanabilir

Rüzgâr enerjisi 2020’ye kadar üçe katlanabilir

Enerji Günlüğü - Yeni yayımlanan Rüzgâr Enerjisi Görünümü raporuna göre rüzgâr 2020 yılına dek dünya elektrik ihtiyacının %12’sini karşılayabilir....

Rüzgâr enerjisi 2020’ye kadar üçe katlanabilir

Enerji Günlüğü - Yeni yayımlanan Rüzgâr Enerjisi Görünümü raporuna göre rüzgâr 2020 yılına dek dünya elektrik ihtiyacının %12’sini karşılayabilir. Türkiye’de de rüzgârın toplam elektrik ihtiyacının %20’sini karşılama potansiyeli var.
Greenpeace Uluslararası ve Dünya Rüzgâr Enerjisi Konseyi, rüzgâr endüstrisinin geleceği üzerine yeni raporunu bugün Çin’in Pekin kentinde yayımladı. Dünya Rüzgâr Enerjisi Görünümü adlı raporun bu dördüncü sayısında, 2020 yılına dek rüzgârın dünya elektrik ihtiyacının %12’sini karşılayabileceği öngörüldüğü açıklandı. Bu gerçekleşirse, 1,4 milyon yeni iş yaratılacağı gibi, karbon salımlarında da yıllık 1,5 milyar tonluk bir azalma olacak. 2030 yılında ise rüzgâr enerjisi dünya çapında elektrik talebinin %20’sini karşılanabilecek.
Raporda Türkiye'de rüzgâr sektöründeki kurulu güç 2007’deki 30 MW’tan, 2011 yılında 1800 MW'a çıkarak hızlı bir ilerleme kaydettiği, toplam rüzgâr enerjisi potansiyeli 47 GW olan ülkede bunun ciddi bir pazar potansiyeli yarattığı belirtildi. Ancak Türkiye'de rüzgâr enerjisindeki gelişmelerin önündeki en büyük engelin karmaşık ve bürokratik idari süreçler olduğu da belirtildi. Türkiye'de rüzgâr enerjisinin toplam elektrik ihtiyacının %20'sini rahatlıkla karşılayabileceği vurgulandı.

Önceki ve Sonraki Haberler