1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Rüzgar enerjisi 2030’da dünya enerji talebini fazlasıyla karşılayabilir

Rüzgar enerjisi 2030’da dünya enerji talebini fazlasıyla karşılayabilir

Enerji Günlüğü - Standford Üniversitesi’ne bağlı mühendislik okulu ile Delaware Üniversitesi'nin, farklı hava koşullarını dikkate alarak yarattıkları...

Rüzgar enerjisi 2030’da dünya enerji talebini fazlasıyla karşılayabilir

Enerji Günlüğü - Standford Üniversitesi’ne bağlı mühendislik okulu ile Delaware Üniversitesi'nin, farklı hava koşullarını dikkate alarak yarattıkları enerji üretim modeli sayesinde 2030’da dünya enerji talebinin kat be kat fazlası karşılanabilecek. Model hava-okyanus-arazi etkenlerinin bilgisayarla üç boyutlu olarak modellenmesini içeriyor.  GATOR-GCMOM adı verilen modelde, türbinler nedeniyle rüzgar hızının azaltılması da dikkate alınarak yeryüzündeki rüzgar potansiyeli teorik anlamda ölçülebiliyor.

Araştırmacılar bu yöntem sayesinde toplumsal, çevresel, iklimsel ya da ekonomik sınırlamalar olmaksızın her yere rüzgar türbininin kurulabileceğini, rüzgar türbinlerinin hızlarının azaltılması durumunda bile 2030’da enerji talebinden çok daha fazla elektriğin üretilebileceğini söylüyor. Ayrıca böyle bir enerji üretim modelinde iklim değişikliğinin yaşanmayacağı da belirtiliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler