1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Rüzgarda 1 milyar dolarlık yatırım yarışı!

Rüzgarda 1 milyar dolarlık yatırım yarışı!

Rüzgarda 1 milyar dolarlık yatırım yarışı! Enerji Günlüğü - TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, toplam 710 MW’lik rüzgar santrali kapasite...

Rüzgarda 1 milyar dolarlık yatırım yarışı!

Rüzgarda 1 milyar dolarlık yatırım yarışı! 

Enerji Günlüğü - TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, toplam 710 MW’lik rüzgar santrali kapasite tahsis ihalesini kazanan projelerin 1 milyar dolarlık yatırım anlamına geldiğini söyledi. Ataseven, eksi fiyat veren projelerin, ithal ekipman kullanımına yöneleceğine dikkat çekti. 

Türkiye Rüzgar Enerjisi Bikrliği’nden yapılan açıklamada, 24-30 nisan 2015 tarihinde alınan lisanslı RES başvurularına yönelik RES bağlantı kapasitesi  yarışmalarının Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) tarafından Ankara Çukurambar’daki  Holiday Inn Otelinde bugün gerçekleştirildiği hatırlatıldı. Alınan tekliflerin saat 10:00’dan itibaren açıldığına değinilen açıklamada “Zarflardan eksi fiyat da çıktı. İhaleye konu kapasite tahsisleriyle kurulacak santrallerin toplam yatırım tutarı bir milyar doları bulacak” denildi. 

11 ayrı bölgedeki 710 MW’lık kapasite için bugün başlayan yarışmaların, iki gün daha devam edeceği hatırlatılırken bugünkü yarışmalara ilişkin şu bilgiler paylaşıldı: 

“Bugün gerçekleştirilen yarışmada Kayseri-Niğde Bölgesinde 80 MW için 31 proje; Adana Bölgesinde 120 MW için 16 proje; Ankara-Kırıkkale-Çankırı Bölgesinde 60 MW için 16 proje; Aksaray-Kırşehir-Nevşehir Bölgesinde 60 MW kapasite için 19 proje yarıştı. 

ENERJİSA’DAN KAYSERİ’YE 65 MW’LİK RES

Kayseri-Niğde bölgesinde 80 MW’lık kapasitenin 65 MW’lık kısmını 2.90 $/kWh fiyatla Enerjisa Enerji Üretim A.Ş; 15 MW’lık kısmını ise Esengüç Enerji Yatırım A.Ş. eksi fiyatla (-0.01/kWh) aldı. 1.70 $/kWh teklif veren Polat Enerji iştiraki Cansev Enerji Elektrik Üretim A.Ş’nin Kayseri RES projesine sahasının çakışması nedeni ile 21,60 MW kapasite tahsis edilemedi.

Adana bölgesinde yarışan projeler arasında 4.74 $/kWh fiyatı ile Akdeniz Res Enerji Yatırım Ür. ve Tic. A. Ş. 60 MW’lık;  4.78$/kWh ile CGN Enerji Tekstil Sanayi ve Dış Tic. Ltd. Şti 32 MW’lık; 

5,00 $/kWh teklif fiyatı ile Atasa Enerji İnş. Taahhüt Tur. San. ve Tic. A. Ş.  23.40 MW’lık ve 5.12 $/kWh teklif fiyatı ile Günyeli Res Enerji Yatırım Ür. ve Tic. A. Ş.’ye  4.60 MW’lık kapasite tahsis edildi.

EN DÜŞÜK TEKLİF RES ANATOLIA’DAN 

Ankara-Kırıkkale-Çankırı Bölgesinde Fina Enerji’nin iştiraki olan Kıres Elektrik Üretim AŞ, Ankara-Kırıkkale-Çankırı bölgesinde (-0.12) $/kWh teklif fiyatı ile en düşük teklifi vermesine rağmen saha çakışması olduğu için kapasite alamadı. Jüpiterges Elektrik Üretim A.Ş. 4.19 $/kWh fiyat teklifi ile 40 MW; 4.18 $/kWh ile Simge Res Enerji Yatırım Ür. ve Tic. A.Ş  20 MW’lık kapasite tahsisi aldı. Bugünkü yarışmalarda dört bölge içinde en düşük teklifi veren RES Anatolia Holding AŞ ise Aksaray-Kırşehir-Nevşehir Bölgesinde (-1.15 $/kWh) ile 60 MW’lık kapasite tahsisi aldı.

PROJELER ÜÇ YILDA HAYATA GEÇER

İlk yarışma gününde yaklaşık 450 milyon dolarlık yatırımın netlik kazandığına dikkat çeken TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, yarışmayı kazanan firmaların yaklaşık 3 yıl sürecek olan önlisans, lisans ve inşaat izin süreçlerinin ardından yatırımı hayata geçirebileceklerini söyledi. 

EKSİ FİYAT, İTHAL EKİPMANI TETİKLER

Bu yatırımın Türkiye’ye daha faydalı hale gelmesi için “daha çok yerli, daha çok yenilenebilir” hedefinin unutulmaması gerektiğini de belirten Ataseven, eksi fiyat teklifi veren firmaların yerli katkıdan faydalanamadıkları için yurtdışındaki Exim kredilerine yöneleceklerini ve bunun da yerlileşmenin önünü keseceğini ifade etti.

 
 
 
Önceki ve Sonraki Haberler