1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Rüzgârın otoriteleri İstanbul’da buluşuyor

Rüzgârın otoriteleri İstanbul’da buluşuyor

Enerji Günlüğü - TÜREK 2014'e, dünyanın önde gelen rüzgâr enerjisi oyuncularının yanı sıra, rüzgâr enerjisi alanında faaliyet gösteren küresel...

Rüzgârın otoriteleri İstanbul’da buluşuyor

Enerji Günlüğü - TÜREK 2014'e, dünyanın önde gelen rüzgâr enerjisi oyuncularının yanı sıra, rüzgâr enerjisi alanında faaliyet gösteren küresel ve bölgesel kuruluşların başkan ve yöneticileri de katılacak.

Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından düzenlenen Türkiye Rüzgâr Enerjisi Kongresi, TÜREK 2014, 5-6 Kasım 2014 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilecek. Etkinliğin açılış konuşmalarını, TÜREK 2014 Organizasyon Komitesi Başkanı Murat Mercan, Avrupa Rüzgâr Enerjisi Birliği (EWEA) Başkanı Thomas Becker, Küresel Rüzgâr Enerjisi Konseyi (GWEC) Başkanı Dr. Klaus RAVE, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa YILMAZ, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol KAYA, TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Halil MAZICIOĞLU yapacak.

İLK GÜN BAKANLAR OTURUMU VAR

Açılış konuşmalarının ardından, etkinliğin en önemli oturumu yapılacak. Moderatörlüğünü DÜNYA Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ'ın yapacağı oturumda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile rüzgâr enerjinin sanayi tarafında dünyanın önde gelen ülkelerinden Danimarka'nın İklim, Enerji ve Yapı Bakanı Rasmus Helveg Petersen konuşacak. İki bakan, yapacakları değerlendirmelerin yanı sıra, gazetecilerin ve diğer katılımcılardan gelecek sorulara da cevap verecek.

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven'in verdiği bilgiye göre, TÜREK 2014'e 11 ülkenin rüzgâr enerjisi birlik başkanı da katılımını teyit etti. TEİAŞ Genel Müdürü Kemal Yıldır, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Yusuf Yazar, TETAŞ Genel Müdürü Münip Karakılıç başta olmak üzere kamu tarafından sektör paydaşlarının yanı sıra özel sektörden birçok firmanın yönetim kurulu başkanı ve genel müdürü de konuşmacı veya moderatör olarak bu etkinlikte yer alacak.

SEKTÖR HIZLA GELİŞİYOR ÇÜNKÜ...

Türkiye'de rüzgâr sektörünün çok hızlı geliştiğini belirten TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, "Bunun arkasında Avrupa ile kıyaslandığında yüzde 25-30 daha yüksek bir potansiyele sahip olmamız ve yenilenebilir enerjiyle ilgili düzenlemeler ve devlet teşviklerinin yer aldığını söyleyebiliriz" dedi. Devletin rüzgârdan elektrik üretenlere kWh başına 7.3 sent ödeme garantisi verdiğini hatırlatan Ataseven, yerli makina ekipman kullanılması halinde burakamın 8.7 sente kadar ulaşabildiğini vurguladı. Haziran 2014 itibariyle işletmedeki rüzgâr santrallerinin toplam kurulu gücü 3500 MW seviyesini buldu. TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, bu yıl sonunda işletmedeki rüzgâr kurulu gücünün 3800-4000 MW'lere ulaşacağı tahmininde bulundu.

BU HIZLA 2023 HEDEFLERİ TUTMAZ

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, bu hızla gidilirse Türkiye'nin 2023 için belirlenen 20 bin MW'lik rüzgar kurulu gücüne ulaşıp ulaşamaycağı sorusuna şu karşılığı verdi:

"Bu hedefe ulaşmak için tabii ki hem kamu hem özel sektör çaba gösteriyor. Ancak bizim 2012'deki yol haritası çalışmalarımıza göre bugünkü düzenlemeler ve şartlarla biz iyimser senaryoyla, en fazla 10 bin MW'ye ulaşabiliyoruz. Dolayısıyla biz 2023'te 20 bin MW hedefliyorsak, başka mekanizmaları, farklı yöntemleri devreye sokmalıyız. Adeta kampanyalar başlatmamız lazım..."

HEDEF İÇİN EK ADIMLAR ŞART

Ataseven, rüzgar enerjisindeki 2023 hedeflerini gerçekleştirmeyi sağlayabilecek ek adımların beklenen hızda atılıp atılamadığına ilişkin ise şunları söyledi.

"Birtakım gelişmeler oluyor. 2012 yılında neler yapılması gerektiğini ve bunlarla ilgili kime ne görev düştüğünü yazmıştık. Bir kısmı yapıldı. Mesela yerli katkıyla ilgili sıkıntılar çözüldü. Bu teşvikler sadece 2015 yılına kadar işletmeye alınacak santraller için geçerliydi. Bu süre şimdi 2020 yılına kadar devreye girecek santralleri kapsayacak şekilde genişletildi. Yani bazı olumlu adımlar atılıyor."

SAĞLIKLI RÜZGAR TAHMİNİ İHTİYACI 

Ancak istediklerinin bunlarla sınırlı olmadığını vurgulayan Ataseven, 2023 hedefleri için diğer bazı adımların da atılmasını istedi. Ataseven şöyle konuştu:

"Rüzgar yatırımcıları, elektrik piyasasında, gün öncesi piyasalardaki bazı gelişmelerden olumsuz etkileniyor. Çünkü rüzgar hızlarını, dolayısıyla rüzgardan elektrik üretimini tahmin etmek çok zor. Dolayısıyla piyasada oluşan fiyatlardan yararlanamıyor. Bunun çözülmesi lazım. Ayrıca yeni rüzgar yatırımlarında izin süreçleri çok uzun ve karmaşık. Bunları kısaltacak ve basitleştirecek yol yöntemler geliştirilmeli..."

KOORDİNASYON EKSİKLİĞİ

Mustafa Serdar Ataseven'e göre en önemli sorunlardan biri özellikle bakanlıklar ve diğer kamu kuruluşları arasında bu konuda tam bir koordinasyon sağlanamayışı. Ataseven, bu koordinasyonsuzluğun hem karar alma hem de izin süreçlerini çok uzatmasından yakındı.

ARAZİ KİRASI VE İMAR HARCI FAHİŞ

Orman Bakanlığı'nın santral arazileri için yüksek kira bedelleri; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın da imar izinleriyle ilgili çok yüksek harçlar talep ettiğini kaydeden Ataseven, "Bu tutarlar projenin fizibilitesini bozup hayata geçirilmesini engelleyecek noktalara kadar varabiliyor" dedi. Ataseven ayrıca, bazı arazilerin rüzgar yatırımlarına kapatılmasını da doğru bulmadığını ifade etti. Bu tür sınırlamaların, bölge ve proje bazında, sağlıklı değerlendirmeler sonucunda koyulması gerektiğini kaydetti.

NİHAİ HEDEF ÇEVRE ÜLKE PAZARLARI 

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, TÜREK etkinliğinin, Türkiye'deki rüzgâr potansiyelini ve yatırım fırsatlarını hem yerli hem de yabancı yatırımcılara anlatabilmeyi hedeflediğini söyledi. Santral yatırımlarının yanı sıra, yerli sanayicileri yabancılarla bir araya getirip, Türkiye'deki rüzgâr endüstrisinin gelişimine katkıda bulunmak da TÜREK'in bir diğer amacı. Ataseven, "Uzun vadeli amacımız ise rüzgar endüstrisi gelişmiş bir ülkenin girişimcileri olarak Türk yatırımcılarının Afrika, Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetler gibi, rüzgar yatırımları açısından bakir ülkelere uzanmalarını sağlamak" dedi.

AVRUPALI RÜZGAR BİRLİĞİ BAŞKANLARI'NIN RUTİN TOPLANTISI DA TÜREK ÖNCESİ İSTANBUL'DA

Önceki ve Sonraki Haberler