1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Sabancı Holding Kadın Dostu Şirketler listesine girdi

Sabancı Holding Kadın Dostu Şirketler listesine girdi

Sabancı Holding, ekonomi dergisi Forbes’un hazırladığı Dünyanın En Kadın Dostu Şirketleri listesine girdi.

Sabancı Holding Kadın Dostu Şirketler listesine girdi

Enerji Günlüğü - Sabancı Holding, ekonomi dergisi Forbes’un hazırladığı Dünyanın En Kadın Dostu Şirketleri listesine girdi.

Ekonomi dergisi Forbes tarafından hazırlanan Dünyanın En Kadın Dostu Şirketleri (World’s Top Female Friendly Companies) araştırması yayınlandı. Buna göre Sabancı Holding, Türkiye’den listeye giren ilk Türk şirketi oldu. 

Araştırmada kadınlara yönelik destekleyici politikalar, işe alımda fırsat eşitliği, eşit işe eşit ücret, çeşitlilik konularının iletişimi, cinsiyetçilik ve yönetim kurulunda kadın temsili gibi alanlarda en iyi uygulamalara sahip ilk 300 uluslararası şirket belirlendi. 

Şirketlerin kurumsal sosyal sorumluluk yaklaşımı ve toplumun algısı da araştırmanın değerlendirme kriterleri içinde yer alıyor. Sıralama, 40 ülkeden 85 bin kadının katıldığı anket sonucunda belirlendi. 

GÜLER SABANCI: KADINLARIN İŞ HAYATINDAKİ ETKİNLİĞİ ÖNCELİKLİ

Kadınların ekonomik hayatta güçlenmesinin toplumsal kalkınmada anahtar rol oynadığını söyleyen Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, “Daha çağdaş bir gelecek için çalışma hayatında mutlaka cinsiyet eşitliğini sağlamamız gerekiyor. Artık bu konuda konuşmak, fikir geliştirmek yeterli değil. Aksiyon almak, proje geliştirmek ve bunları kararlılıkla uygulayarak kadınların iş hayatında hak ettikleri noktaya gelmesin sağlamak; her alanda sürdürülebilirliği ilke edinmiş şirketlerin birinci görevlerindendir. Sabancı Topluluğu olarak insan kaynaklarından başlayarak tüm iş süreçlerimizde kadının iş gücünde etkin olarak var olması için uzun yıllardır çalışıyoruz. Bu konu benim de yıllardır ajandamın en üst sıralarında bulunuyor. Her zaman öncü ve örnek olma misyonuyla hareket eden bir topluluk olarak, böylesine önemli bir listede ilk kez bir Türk şirketi olarak yer almaktan dolayı büyük memnuniyet duyuyorum. Kadınların iş hayatına eşit katılımı için yaptığımız öncü çalışmaların dünya çapında da görülmesi büyük bir mutluluk. Emeği geçen tüm arkadaşlarımı kutlarım” ifadelerini kullandı.

Sabancı Holding, fırsat eşitliği ve çeşitlilik konusundaki çalışmalarıyla bu yıl uluslararası arenadaki 5. ödülünü almış oldu. Sabancı Holding, yine Forbes tarafından geçen ay açıklanan Dünyanın En İyi İşverenleri listesinde de dünyada ilk 500 şirket arasında yer almıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler