1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. Sabancı’dan kömür hamlesi

Sabancı’dan kömür hamlesi

Meclis genel kurulunda torba yasaya eklenen bir madde ile Türkiye Kömür İşletmeleri’nin işlettiği ve termik santrallere kömür sağlayan bütün linyit...

Sabancı’dan kömür hamlesi

Meclis genel kurulunda torba yasaya eklenen bir madde ile Türkiye Kömür İşletmeleri’nin işlettiği ve termik santrallere kömür sağlayan bütün linyit sahaları, özelleştirme kapsamındaki termik santraller ile birlikte yerli-yabancı enerji şirketlerine açıldı. Bu konuda birçok şirketin hamle yapması beklenirken, Sabancı Holding  bu yönde yatırım yapmak için harekete geçti. Sabancı (SAHOL), enerjide linyit alanına yönelik özel bir çalışma yürütüyor. Linyitten gaz elde edecek teknoloji için bu işin uzmanı şirketlerle görüş alışverişi yapan grubun, bu alana yönelik ilk adımı ne zaman atacağı ise henüz net değil.

Ekonomist’e konuşan Sabancı Holding’in CEO’su Zafer Kurtul Sabancı Holding’in büyüme rakamları içinde sanayinin daha hızlı olabileceğini kaydederek özellikle enerji alanında büyük yatırımları olabileceğini ifade etmişti. Kurtul “Özellikle enerji yatırımlarının devreye girmesiyle bu olabilir. Sadece 2012 yılında 2 milyar dolarlık yatırım hedefimizin 1.3 milyar doları enerjiye yapılacak” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler