1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Şahdeniz Doğal Gaz Boru Hattı’nda bakım yapılacak

Şahdeniz Doğal Gaz Boru Hattı’nda bakım yapılacak

Azerbaycan gazını ileten boru hattında bakım çalışması nedeniyle Eylül’de 5 gün gaz akışı duracak. 

Şahdeniz Doğal Gaz Boru Hattı’nda bakım yapılacak

Enerji Günlüğü - Şahdeniz-Türkiye Doğal Gaz Boru Hattında bakım çalışmaları nedeniyle 25-29 Eylül tarihlerinde doğal gaz akışı yapılamayacak.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), Şahdeniz-Türkiye Doğal Gaz Boru Hattı Ticari Operatörü AGSC ve İletim Operatörü SCPC ile varılan mutabakat çerçevesinde, 25-29/09/2023 tarihleri arasında 5 Gaz Günü süresince gerçekleştirilecek olan bakım-onarım çalışmaları nedeniyle Türkgözü Giriş Noktasından İletim Şebekesine doğal gaz teslimatı yapılamayacağını açıkladı. 

Açıklamada, "Bu itibarla, belirtilen tarihlerde Türkgözü Giriş Noktasını ve ilgili Transfer Noktalarını kullanan Taşıtan Şirketlerin, Taşıma Miktar Bildirim (TMB) programlarını 0 (sıfır) Sm3 olarak oluşturmaları gerekmektedir. Diğer taraftan, planlı bakım-onarım çalışmaları esnasında İletim Şebekesinde Arz-Talep Dengesi ile ilgili herhangi bir sorun öngörülmemektedir" denildi. 

Azerbaycan Şah Deniz I sahasında üretilen doğal gazın Gürcistan üzerinden Türkiye’ye taşınması amacıyla yapılan Azerbaycan - Türkiye (Şah Deniz I) Doğal Gaz Boru Hattı, 2007 yılında işletmeye alındı. Boru hattı üzerinde Hanak Kompresör İstasyonu ve Türkgözü’nde ana ölçüm istasyonu bulunuyor. Azerbaycan Doğal Gaz Boru Hattı, Horasan yakınlarında Doğu Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı ile birleşiyor ve birleşen hat vasıtasıyla doğal gaz, Türkiye’nin batı bölgelerine taşıyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler