1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. HİDRO

  4. Şahin: Türkiye hidroelektrikte dünyada yüzde 1.5 paya sahip

Şahin: Türkiye hidroelektrikte dünyada yüzde 1.5 paya sahip

Enerji Günlüğü - Devlet Su İşleri (DSİ) Hidrolik Santraller Daire Başkanı Ali Şahin, Türkiye’nin hidroelektrikte dünyada yüzde 1,5, Avrupa’da ise...

Şahin: Türkiye hidroelektrikte dünyada yüzde 1.5 paya sahip

Enerji Günlüğü - Devlet Su İşleri (DSİ) Hidrolik Santraller Daire Başkanı Ali Şahin, Türkiye’nin hidroelektrikte dünyada yüzde 1,5, Avrupa’da ise yüzde 17,6′lık bir paya sahip olduğunu söyledi.

Sakarya Üniversitesi Üretim Araştırmaları Topluluğunca (SÜAK) kongre merkezinde düzenlenen "Dünyada ve Türkiye'de Enerjinin Bugünü, Geleceği, Yönetimi, Teknolojileri ve Yenilenebilir Enerji"panelinde konuşan Şahin, Türkiye'nin hidroelektrikte dünyanın potansiyeli içerisinde yüzde 1,5, Avrupa'da ise yüzde 17,6'lık bir paya sahip olduğunu vurguladı.Şahin, "Ülkemizde yıldan yıla yapılan bir çalışmaya göre, 433 milyar kilovat/saat teorik olarak hidroelektrik potansiyelimiz olduğu görülmektedir. Bunun 216 milyar kilovat/saat kısmını teknik olarak değerlendiriyoruz" ifadesini kullandı.

Şahin, DSİ olarak bugüne kadar 741 barajı işletmeye aldıklarını, 174 barajın yapımının da devam ettiğini söyledi.

44 MİLYAR METREKÜP SU KULLANIMA AÇILDI

Türkiye'nin yer üstü ve yer altı su potansiyelinin 501 milyar metreküp, bunun toplam kullanabilirlik oranının 112 milyar metreküp olduğuna dikkati çeken Şahin, "Bugüne kadar 112 milyar metreküp suyun 32 milyarını sulama, 7 milyarını içme, 5 milyarını da sanayide olmak üzere 44 milyar metreküpünü kullanıma açtık" dedi.

Şahin, dünyada elektriğin yüzde 16'sının hidroelektrikten karşılandığını belirterek, Çin'in en yüksek kapasiteye sahip ülke olduğunu, bunu Rusya'nın takip ettiğini anlattı.

TÜRKİYE'DEKİ ENERJİ ARTIŞI YILIK YÜZDE 6 İLA 10 ARASINDA

Şahin, hidroelektrik enerjinin toplam enerji içindeki payının yıllara göre değişiklik arz ettiğine işaret ederek, Türkiye'deki enerji artışının yılık yüzde 6 ila 10 arasında gelişme gösterdiğini, gelişen ülkelerde ise bu rakamın 2 ila 4 arasında olduğunu vurguladı.

Yüzde 6 ila yüzde 10'luk kısmın gerçekleştirilmesi için yılık 8 milyar yatırım yapılması gerektiğini ifade eden Şahin, imkan olmadığı için Hidroelektrik Santralleri (HES) yapımının özel sektör içine dahil edildiğini kaydetti.

"YILSONU İTİBARİYLE 75 MİLYAR MEGAVAT HİDROELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİLECEK"

Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) Hidrolik Santraller Daire Başkanı Atilla Özmen ise Türkiye'de kurulu güçlerinin 62 bin 800 megavat elektrik üretiminin olduğunu belirterek, şirketin işlettiği 69 hidroelektrik santralinden 12 bin 968 megavat elektrik üretildiğini belirtti.

TÜRKİYE'DEKİ ENERJİ ÜRETİMİNİN YÜZDE 60'I SADECE FIRAT HAVZASI'NDAN SAĞLANIYOR

Atatürk Hidroelektrik Santrali'nden 2 bin 400 megavat elektrik üretildiğini, Türkiye'deki enerji üretiminin yüzde 60'ının sadece Fırat Havzası'ndan sağlandığına dikkati çeken Özmen, "2013 yılsonu itibariyle 75 milyar megavat civarında hidroelektrik enerjisi üretimi olacak. Bunun yaklaşık 38 milyar kilovat/saatini EÜAŞ üretecek. Geri kalan bölümü, özel sektör marifetiyle üretilecek" diye konuştu.

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler