1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Sakhalin-2 LNG tesisinin büyütülmesi planları askıya alındı

Sakhalin-2 LNG tesisinin büyütülmesi planları askıya alındı

Rusya’nın Sakhalin-2 LNG tesisinin büyütülmesi planlarını yaptırımlar ve Çin’e boru hattı ile gaz sevkiyatını arttırma planları nedeniyle askıya aldığı kaydedildi.

Sakhalin-2 LNG tesisinin büyütülmesi planları askıya alındı

Enerji Günlüğü - Rusya’nın Sakhalin-2 LNG tesisinin büyütülmesi planlarını yaptırımlar ve Çin’e boru hattı ile gaz sevkiyatını arttırma planları nedeniyle askıya aldığı kaydedildi.

Rusya’nın tek boru hattı yolu ile doğalgaz ihraç eden şirketi Gazprom, boru hattı projelerine odaklanma ve LNG projelerinde hız kesme kararı aldı. Konuya yakın kaynakların verdikleri bilgiye göre, Rusya'nın Sakhalin-2 LNG tesisinin büyütülmesi planları askıya alındı. Sakhalin Enerji Konsorsiyumu yılda 10 milyon ton LNG üretimi yapan iki üniteye 2021 yılına kadar yılda 5 milyon ton LNG üretecek üçüncü bir ünite daha eklemeyi planlıyordu. 

KARARDA ÇİN’E BORU HATTI İLE GAZ SEVKİYATINI ARTTIRMA PLANLARI ETKİLİ OLDU

Tesisin büyütülmesi planlarının askıya alınmasında uluslararası yaptırımları etkili olduğunu belirten kaynaklar, bunun yanı sıra Gazprom'un Çin'e boru hattı üzerinden doğalgaz sevkiyatını artırma planlarının da bu kararda rol oynadığını vurguluyorlar. 

Sakhalin Enerji Konsorsiyum’unda çoğunluk hisseye sahip olan Rus kamu doğalgaz şirketi Gazprom işletmeci şirket iken, Hollanda merkezli Royal Dutch Shell ile Japon şirketler Mitsui ve Mitsubishi Corp. diğer hisse sahibi şirketler. 

Rusya, global LNG pazarında hali hazırda yüzde 10'un altında olan payını 2035'e kadar yüzde 20 seviyesine çıkarmayı hedefliyordu. 

Geçen yıl Enerji Bakanlığı Rus sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ihracatının boru hattı tedariğine etkisini analiz edeceğini ve ve böylece olumsuz rekabet koşullarının önüne geçileceğini açıklamıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler