1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Samsun Doğalgaz Çevrim Santrali`ne ödül

Samsun Doğalgaz Çevrim Santrali`ne ödül

Enerji Günlüğü - Cengiz Enerji’ye bağlı Samsun Doğalgaz Çevrim Santrali “Dünyanın en iyi doğalgaz çevrim santrali” ödülünü aldı.Cengiz Enerji...

Samsun Doğalgaz Çevrim Santrali`ne ödül

Enerji Günlüğü - Cengiz Enerji’ye bağlı Samsun Doğalgaz Çevrim Santrali “Dünyanın en iyi doğalgaz çevrim santrali” ödülünü aldı.

Cengiz Enerji kuruluşlarından Samsun Doğalgaz Çevrim Santrali, Power Magazine dergisinin dünyanın en iyi enerji şirketlerini seçerek yayımladığı Eylül sayısında doğalgaz çevrim santralleri kategorisinde büyük ödüle layık görüldü.

Samsun Santralinin, verimlilikte yüzde 61 ile dünya rekorunu elinde bulundurması, 23 ay gibi kısa sürede tamamlanması ve gaz salınımı konusunda sıfır değerlere sahip olması ödülü getiren en önemli unsurlar oldu. Cengiz Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Cengiz yaptığı yazılı açıklamada, “Aldığımız ödüller ne kadar doğru bir iş yaptığımızı bir kez daha bize gösterdi. Türkiye ve Samsun’a ödül üzerine ödül kazandıran Türk mühendisleri ve Türk işçilerini kutluyorum” dedi.

SAMSUN DOĞAL GAZ ÇEVRİM SANTRALI

Samsun’un Tekkeköy ilçesinde kurulan doğal gaz çevrim santrali saate 610 MW elektrik üretiyor. 400 milyon dolar harcamayla üretime başlayan santralde nüfusu 1 milyonu aşan Samsun’un ihtiyacının iki katı elektrik üretiliyor. İnşaat aşamasında 600 kişinin çalıştığı santralde, işletme aşamasında 125 teknik elemana iş imkanı sağlandı. Verimlilikte yüzde 61 ile dünya rekorunu elinde bulunduran Samsun Doğal Gaz Çevrim Santrali, çevreye dost olmasıyla da dikkat çekiyor. Gaz salınım değerleri arasında sınır değeri 100 olan karbonmonoksit ve kükürtdioksit sıfır olarak, sınır değeri 75 olan azotoksit 24.8 ve toz ise yine sıfır olarak ölçüldü.

Önceki ve Sonraki Haberler