1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. HİDRO

  4. Samsun’da 22 MW’lık Duru HES kurulacak

Samsun’da 22 MW’lık Duru HES kurulacak

Enerji Günlüğü - Ceyduru Elektrik, Samsun’un Bafra ilçesinde Kızılırmak Nehri üzerinde 22 MW’lık Duru Hidroelektrik Santrali kurmayı planlıyor.Samsun...

Samsun’da 22 MW’lık Duru HES kurulacak

Enerji Günlüğü - Ceyduru Elektrik, Samsun’un Bafra ilçesinde Kızılırmak Nehri üzerinde 22 MW’lık Duru Hidroelektrik Santrali kurmayı planlıyor.

Samsun İli, Bafra İlçesi, Doğankaya, Derbent ve Kozağzı Mahallesi sınırları içerisinde Kızılırmak Nehri üzerinde Ceyduru Elektrik Üretim A.Ş. tarafından “Duru Regülatörü ve HES (23,50 MWm/21,99 MWe), Kırma-Eleme-Yıkama Tesisi ve Hazır Beton Santrali Projesi’nin gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Yaklaşık 281 milyon lira bedelli projenin inşaatının 2 yıl sürmesi ve ekonomik ömrünün de 50 yıl olması planlanıyor. Çalışmalar kapsamında patlayıcı madde kullanılmayacak. Proje membaında mevcut durumda işletilmekte olan Altınkaya Barajı ve HES Projesi ile Boyabat Barajı ve HES Projesi bulunuyor.

Çalışmalar kapsamında Kızılırmak Nehri üzerinde, Derbent Barajı’nın kuyruk suyuna bağlantılı olarak yapılacak yönlendirme yapısı ve kanala su almak için kullanılacak olan su alma vasıtasıyla düzenlenecek olan suların çevrilerek ve toplam uzunluğu 623.00 m olan iletim kanalı vasıtasıyla yükleme havuzuna, yükleme havuzundan sonra 4.60 m çapında 4 adet dairesel betonarme boru ile 21.05 m kuyruk suyu kotundaki santral binasına alınması öngörülüyor. Santral binasından sonra su 1720.00 m uzunluğundaki kuyruk suyu kanalına alınacak ve buradan yatağa bırakılacak. Kuyruk suyu kanalının dere yatağına bağlandığı noktadan itibaren yaklaşık 3100.00 m yatak taraması yapılarak dere yatağı düzenlenecek. Yatak taramasından çıkan malzemenin büyük bir çoğunluğu yatak taraması şevlerinde ıslah çalışmasında kullanılacak.

Ayrıca ihtiyaç duyulan kırmataş malzemelerin ve hazır betonun temin edilebilmesi amacıyla 1 adet 800.000 ton/yıl kapasiteli Kırma-Eleme-Yıkama Tesisi ve 1 adet 90 m3/saat kapasiteli Hazır Beton Santrali kurulup işletilecek. 

Santralde yılda toplam 72.01 GWh elektrik enerji üretilmesi ve senkron jeneratörlerden 6.3 kV gerilim seviyesinde üretilen enerji, ünite transformatörleri vasıtası ile kV gerilim seviyesine yükseltildikten sonra 34.5 kV kapalı şalt donanımına aktarılarak 2.00 km 34.5 kV enerji nakil hattı ile TEDAŞ’ın uygun göreceği bir yere bağlanması planlanıyor. 

PROJE HALKA SORULACAK

Çevresel Etki Değerlendirme süreci başlayan proje ile ilgili hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası halkın görüşüne açıldı. Projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla 07/03/2019 tarihinde Halkın Katılım Toplantısı düzenlenecek. ÇED Başvuru Dosyasını İncelemek isteyenler Bakanlık Merkezinde veya Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinde duyuru tarihinden itibaren raporu inceleyerek, zamanlama takvimi içerisinde proje hakkında Bakanlığa veya Valiliğe görüş bildirebilecekler. Halkın Katılımı Toplantısı yeri ve saati ile ilgili ÇED İzin Denetim Genel Müdürlüğü ve Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden bilgi alınabilecek.

Enerji Günlüğü

Önceki ve Sonraki Haberler