1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Sanayide elektriğe yüzde 16 indirim yapıldı

Sanayide elektriğe yüzde 16 indirim yapıldı

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, serbest piyasada elektrik tavan fiyatını MWh başına 600 TL indirerek 4200 MWh’e düşürdüklerini açıkladı. İndirimle %10 ila %15 oranında fiyat düşüşü bekleniyor.

Sanayide elektriğe yüzde 16 indirim yapıldı

Enerji Günlüğü - Yeni tarife döneminde elektrik fiyatları sanayi abone grubunda %16 düzeyinde indirildi. Mesken abonelerinde ise bir değişiklik yapılmadı. 

İki kritik karara imza atan Enerji Piyasaları Düzenleme Kurulu -EPDK, elektrikte yeni tarifeleri belirledi. Yeni tarifede meskenlerde elektrik fiyatları değişmezken, sanayide kullanılan elektriğin fiyatı %16 ucuzladı. Ayrıca EPDK, serbest piyasadaki elektrik tavan fiyatını 4800 TL/MWh’den 4200 TL/MWh’ye düşürdü. Böylece özellikle sanayide %10 ila %15 oranında fiyat düşüşü beklentisi doğdu.

Konuyu değerlendiren EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “Yeni tarife döneminde mesken aboneleri için herhangi bir artış ya da zam yok. Halihazırda meskenler en düşük tarifeden yararlanmaktadır. Sanayi abone grubunda ise yüzde 16 düzeyinde bir indirim söz konusu. Ayrıca Kurulumuzun aldığı bir başka kararla da serbest piyasada elektrik tavan fiyatını 4800 TL/MWh’den 4200 TL/MWh’ye düşürdük. Böylece serbest piyasada satılan elektrik fiyatı üzerinden elektrik tüketimi yapan özellikle sanayi kuruluşlarında elektriğin bedelinin %10 ila %15 oranında düşmesini bekliyoruz” dedi. 

“MALİYET DÜŞÜŞLERİNİ TAKİBE DEVAM EDECEĞİZ”

Yılmaz, piyasa takas fiyatı tavan rakamının elektrik ticaretinde elektriğin maksimum satılabilecek fiyatını gösterdiğini, daha önce maliyetleri yüksek olan özellikle ithal kömür ve doğal gaz maliyetleri nedeniyle artan fiyat tavanının kaynak bazlı oluşan maliyet azalışları nedeniyle düşürüldüğüne dikkat çekti.

EPDK Başkanı Yılmaz: “Piyasadaki elektrik fiyatının düşmesi çok önemli ve olumlu bir gösterge. Maliyetlerde yaşanan bu düşüşleri biz takip etmeye ve anında piyasaya yansıtmaya devam edeceğiz. Tarifeler hesaplanırken de en önemli kalem olan bu fiyatların düşüşü devam ederse bütün tüketici gruplarının tarifelerine olumlu yansıyacaktır” dedi.

 

İlgili Haberler