1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Sanko’nun Akyel RES’leri Vestas türbinleri ile büyüyecek

Sanko’nun Akyel RES’leri Vestas türbinleri ile büyüyecek

Sanko Enerji Grubu, Akyel 1 ve Akyel 2 RES’de planladığı kapasite artırımları için Danimarka merkezli Vestas’ın EnVentus’tan 6.2 MW gücünde V162 model 4 türbin satın alacak.

Sanko’nun Akyel RES’leri Vestas türbinleri ile büyüyecek

Enerji Günlüğü - Sanko Enerji’nin Karaman’da bulunan ve toplam 50 MW’lık kurulu güce sahip iki rüzgar enerji santralinin kapasitesi, dünyanın önde gelen türbin firmalarından Vestas’dan tedarik edilecek toplam 24.8 MW güce sahip 4 yeni türbinle artırılacak.

Geçtiğimiz Haziran ayında kurulu gücünü artırma yoluna gideceğini ve bunu yaparken kapasite artırımlarına ağırlık vereceğini açıklayan Sanko Enerji Grubu, bu yöndeki ilk adımını Karaman’da kurulu Akyel 1 ve Akyel 2 Rüzgar Enerji Santrallerinde atıyor. Sanko Enerji’nin Karaman’da bulunan ve toplam 50 MW’lık kurulu güce sahip iki rüzgar enerji santralinin kapasitesi, dünyanın önde gelen türbin firmalarından Vestas’dan tedarik edilecek toplam 24.8 MW güce sahip 4 yeni türbinle artırılacak. 

Vestas, türbinlerin tedarikinin yanı sıra kurulumlarını da gerçekleştirecek. Türbin teslimatının 2024 yılının üçüncü çeyreğinde yapılması planlanırken devreye alınmalarının ise 2024’ün son çeyreğinde gerçekleştirilmesi bekleniyor.

ON YILDA KURULU KAPASİTENİN İKİ KATINA ÇIKARILMASI PLANLANIYOR

Konuya ilişkin olarak Sanko Enerji Genel Merkezi’nde düzenlenen imza töreninde konuşan Sanko Enerji CEO’su Hakan Yıldırım, “Vestas, enerjide sürdürülebilir büyüme arayışımızda çok kıymetli bir iş ortağı oldu. Bugün, Akyel 1 ve Akyel 2’de mevcut 50 MW'lık rüzgar santralimize eklenecek 24.8 MW'lık rüzgar santrali için kapasite artırım anlaşmasının imzalanmasını kutluyoruz. Bu ayın ortasında 50 MW'lık güneş santralimizi de hibrit sistem olarak Akyel rüzgar santralimize entegre ederek buradaki toplam kapasitemizi 100 MW'a çıkarmıştık. Bu son rüzgâr kapasitesi artışıyla birlikte yalnızca Akyel tesisimiz tek başına 125 MW'a ulaşacak. Sanko Enerji olarak mevcut 1.000 MW kurulu kapasitemizi önümüzdeki on yıl içinde iki katına çıkarmak gibi cesur bir vizyonumuz var. Öncelikli odak noktamız rüzgar ve güneş enerjisinden yararlanmaya devam etmek olacak” dedi. 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler