1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Sanko’nun Karaman’daki hibrit santrali tamamlandı

Sanko’nun Karaman’daki hibrit santrali tamamlandı

Sanko Enerji, güneş enerjisi alanında ilk yatırımını Karaman’daki rüzgar santrallerine yardımcı kaynak olarak yaptı. 50 MW’lık hibrit santralin kurulumu tamamlandı.

Sanko’nun Karaman’daki hibrit santrali tamamlandı

Enerji Günlüğü - Sanko Enerji, Karaman’daki 50 MW’lık Akyel 1 ve Akyel 2 Rüzgar Enerji Santralleri sahasında 50 MW’lık güneş enerji santrali kurulumunu tamamladı.

Sanko Enerji Grubu, 2020’de işletmeye aldığı toplam 50 MW’lık kurulu güce sahip Akyel 1 ve Akyel 2 Rüzgar Enerji Santralleri sahasında kurulumunu tamamladığı 50 MW’lık güneş enerji santrali ile ilk hibrit projesini İç Anadolu Bölgesi’nde gerçekleştirmiş oldu.

Kurulduğu günden bu yana yalnızca yenilenebilir enerji kaynaklarından üretim yapan ve rüzgar, hidroelektrik ve jeotermal alanlarında toplam 1.000 MW’lık kurulu gücü bulunan Sanko Enerji, bu projeyle hem güneş enerjisi alanına adım attı hem de ilk hibrit projesini başarıyla hayata geçirdi.  

48 BİN HANENİN ELEKTRİK İHTİYACINI KARŞILAYACAK

Akyel 1 ve Akyel 2 sahası kapsamında kurulan Akyel 1 GES, 12 invertör ve 75 bin 452 panel ile 48.000 hanenin enerji ihtiyacına denk gelen temiz enerji üretecek ve yıllık 27 bin 232 ton karbon salımını önleyecek. 

BİR SONRAKİ HEDEF GÜNEŞ VE HİDROYU BİR ARAYA GETİRMEK

Sanko Enerji CEO’su Hakan Yıldırım, ilk hibrit projelerini Cumhuriyetin 100. Yılı’nda hayata geçirmiş olmaktan gurur duyduklarını belirterek bundan sonraki hedeflerinin güneş ve hidroyu bir araya getirecekleri bir hibrit projesini devreye almak olduğunu belirtti.

İlgili Haberler