1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Şanlıurfa OSB’nin elektriği kesiliyor!

Şanlıurfa OSB’nin elektriği kesiliyor!

Enerji Günlüğü - Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş. (Dicle EPSAŞ), 23 milyon lirayı bulan borcunu ödemeyen Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’nin...

Şanlıurfa OSB’nin elektriği kesiliyor!

Enerji Günlüğü - Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş. (Dicle EPSAŞ), 23 milyon lirayı bulan borcunu ödemeyen Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’nin elektriğini kesiyor.

Dicle EPSAŞ’tan yapılan açıklamada, Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) 23 milyon lirayı bulan elektrik borcu nedeniyle buradaki sanayicilerin enerjisiz kalma tehlikesi ile karşı karşıya kaldıkları belirtildi. Dicle EPSAŞ’ın elektriği günlük olarak piyasadan borçlanarak aldığına işaret edilen açıklamada “Geldiğimiz durumda borçlanma şartları ise malum. EPDK tarifelerinin en alt limitinde neredeyse karsız olarak enerji sağlamamıza rağmen Şanlıurfa OSB, aylardır borcunu ödememektedir. Yaşanan bu duruma rağmen OSB’deki sanayicilerin mağdur olmaması için uzunca bir süredir olumlu yaklaşımımızı devam ettirdik. Ancak tüm girişim ve çabalarımıza rağmen aylardır borçların ödenmesi konusunda OSB yönetiminden 23 milyon lirayı bulan borç ve bunun dışında hali hazırda kullanılan elektriğin bedeli olan depozito ve teminatların ödenmesi konusunda da olumlu bir geri dönüş alamadık” denildi.

Dicle EPSAŞ’ın, OSB’de üretim yapan Şanlıurfalı sanayici ve işadamlarının zarar görmesini istemediği vurgulanırken, anlaşma zemini yakalamak için ısrarlı ve olumlu çabaların son ana kadar sürdürüldüğünün altı çizildi. Açıklamada, “Ancak şirketimizin artık piyasadan borçlanarak OSB’ye enerji tedarik etme imkanı kalmamıştır. Bu nedenle OSB yönetimine gerekli ödemelerin yapılmaması durumunda 17 Eylül 2018 pazartesi günü enerjilerinin kesileceğini resmen bildirdik” ifadesi kullanıldı.

Ortaya çıkan bu durum ile ilgili Şanlıurfa Valiliğinin bilgilendirildiğine de yer verilen Dicle EPSAŞ açıklamasında, yaşanan elektrik kesintisinden Şanlıurfa OSB’deki sanayicilerin zarar görmemesi için Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası’nın da devreye girmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Önceki ve Sonraki Haberler