1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Şanlıurfalı çiftçi badem ekimine yöneldi

Şanlıurfalı çiftçi badem ekimine yöneldi

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde çiftçilik yapan Suat Çakmaklı, kuru tarım yaptığı arazisinde artan girdi maliyetlerini azaltmak için badem ekimine yöneldi. 

Şanlıurfalı çiftçi badem ekimine yöneldi

Enerji Günlüğü - Şanlıurfalı çiftçi Suat Çakmaklı, badem ekimi yaptığı arazisinde damlama sulama sistemine geçiş yaparak maliyetini azalttı. 

Dicle Elektrik, “Verimli Tarım Hikayeleri” serisinde Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde çiftçilik yapan Suat Çakmaklı’nın hikayesini paylaştı. Çakmaklı, daha önce kuru tarım yaptığı arazisinde artan girdi maliyetleri karşısında alternatif tarım arayışına girdi. Yaptığı araştırma neticesinde getirisi yüksek ve bakımı da kolay olduğu için badem ekimine yöneldi. Çakmaklı 200 dönümle başladığı badem ekiminden memnun kalınca ekim alanını 600 dönüme çıkardı. 

KABUK KIRMA TESİSİ KURMAYA HAZIRLANIYOR

Bademle gelirini her yıl artırmaya başladı. Çocukluğundan beri çiftçilikle uğraşan Çakmaklı, “Badem işiyle birlikte kazanmaya başladık. Daha önce kuyudan su çekerek tankerlerle sulama yapıyorduk. Şimdi damlama sulama sistemine geçiş yaparak maliyeti daha da azalttım. Badem bakımı ve yetiştirilmesi çok kolay bir ürün. Yaklaşık bir hesapla 3 kilo kabuklu üründen 1 kilo badem çıkıyor. Bir badem ağacının ömrü 50 yılı buluyor. Şu anda kabuklu olarak fabrikalara satıyoruz. Kırma maliyeti nedeniyle ürünümüzü ucuza vermek durumunda kalıyoruz. Bu nedenle bademi kabuğundan ayıran kırıcı tesis kurmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu tesis ile birlikte bölge çiftçilerinin kazançlarının daha da artacağını düşünüyorum“ dedi. 

DİCLE ELEKTRİK BİLGİ BİRİKİMİNİ PAYLAŞMAYA HAZIR

Dicle Elektrik bünyesinde hizmet veren Tarımsal Sulama Birimine bağlı ziraat ve sulama uzmanlarından oluşan bir ekip Suat Çakmaklı’yı köyünde ziyaret etti. Tarımsal Sulama Müdürü Kemal Kaçkin, badem tarımının gelişmesinin ve yaygınlaşmasının ümit verici olduğunu söyledi. Her zaman çiftçinin yanında olduklarını, ülke ekonomisine katkı sunan bütün girişimleri desteklediklerini belirten Kaçkin, “Hizmet bölgemizde iyi tarıma yönelen çiftçilerle bu alandaki bilgi birikimimizi paylaşmaya hazırız” dedi.  Kaçkin, iyi tarım uygulamalarında damlama sulama, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kullanımının önemine dikkat çekti. 

Önceki ve Sonraki Haberler