1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. SASKİ Adapazarı’nda 5 MW’lık GES kuracak

SASKİ Adapazarı’nda 5 MW’lık GES kuracak

Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ), Adapazarı ilçesinde kuracağı 5 MW’lık güneş enerjisi santrali ile işlettiği bazı tesislerin elektrik ihtiyacının bir kısmını karşılayacak.

SASKİ Adapazarı’nda 5 MW’lık GES kuracak

Enerji Günlüğü - Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ), Adapazarı ilçesinde kuracağı 5 MW’lık güneş enerjisi santrali ile işlettiği bazı tesislerin elektrik ihtiyacının bir kısmını karşılayacak.

Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü tarafından işletilen Göl Tesisleri, Arıtma Tesisleri, Terfi Merkezleri vb. tesislerdeki enerji ihtiyacının bir kısmı, yenilenebilir enerji kaynaklarından olan Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurularak karşılanması amaçlanıyor. Bu kapsamda SASKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan fizibilite çalışmaları neticesinde, Karaman Atıksu Arıtma Tesisi yanında bulunan mülkiyeti kendisine ait Sakarya ili Adapazarı ilçesi Karaman Mahallesi, Abidinkırması, Çökektarla ve Pişaldüzü Mevkiinde 55 bin metrekarelik alan içerisinde 4,99 MWe kurulu güce sahip “Güneş Enerjisi Santrali” kurulması planlanıyor. 

24 milyon lira değerindeki proje kapsamında 14.000 adet 385 W gücünde güneş paneli ve 5 adet Merkezi İnverter kurulacak. Santralde yılda toplam 8 GW elektrik enerjisi üretilecek. 

Enerji Günlüğü

Önceki ve Sonraki Haberler