1. YAZARLAR

  2. Mehmet KARA

  3. Satıcılar tam serbest, tüketici yarı serbest mi?
Mehmet KARA

Mehmet KARA

Yazarın Tüm Yazıları >

Satıcılar tam serbest, tüketici yarı serbest mi?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) hafta başında 2012 sonu itibariyle Türkiye’nin nüfus verilerini açıkladı.
Buna göre toplam nüfus 75 milyon 627 bin 384 kişiye ulaştı.
Enerji Günlüğü buradan hareketle Türkiye’nin 2012 yılındaki kişi başına düşen elektrik tüketimini hesapladı ve duyurdu.
İşin özeti şu:
Türkiye`nin 2012 yılındaki toplam elektrik tüketimi 242 milyar kWh oldu. Buna göre, geçen yıl kişi başına yıllık elektrik tüketimi rakamı da 3 bin 199 kWh.
Bu rakam, bir önceki yıla göre 100 kWh, bir başka deyişle yüzde 3.2`lik bir artış anlamına geliyor.
Türkiye`nin 2012 yılında yüzde 3`e yakın büyüyeceği tahmin ediliyor. Demek ki, kişi başına elektrik tüketimindeki artışla büyüme arasında genel olarak bir paralellikten söz edebiliriz.
Ancak kişi başına elektrik tüketimindeki büyümenin, ekonomik büyümenin biraz üzerine çıkması da şaşırtıcı olmaz.
Çünkü elektrik günümüzde vazgeçilmez, temel bir tüketim ürünü. Toplumdaki refah ve konfor artışı nedeniyle, onun yokluğunu hayal etmek bile güç artık. En zor koşullarda bile elektrik tüketimini azaltmanın bir alt sınırı var.
Bu arada Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), elektrikte serbest tüketici limitini 5 bin kWh seviyesine düşürdü. Meclis`te komisyonlarda görüşülmeye devam eden yeni Elektrik Piyasası Kanunu Tasarısı`nın öngördüğü, piyasalaştırma süreci açısından kritik önemde bir karar bu.
Peki serbestleşeceksek niye bütün tüketiciler serbest bırakılmıyor? Gerçi tam serbestlik için 2016-2017`ye kadar süre öngörülüyordu ama madem kanun çıkmak üzere ve Elektrik Borsası da kurulacak, o halde sıfırlanamaz mı? Akla ister istemez, serbestliğin nimetlerinden en alttakiler yararlanamayacak mı sorusu geliyor. Bu sorular önümüzdeki günlerde cevabını bulacaktır...
Çünkü hem Meclis`te tartışılıyor konu hem de konuyla ilgili haberler kamuoyuna yansıdıkça daha çok öneri, eleştiri ve görüş çıkacaktır ortaya... Serbestlik ve kurulacak Enerji Borsası şimdiden hayırlı olsun...

Önceki ve Sonraki Yazılar