1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Şebekelerdeki buz yükünü drone’lar temizleyecek

Şebekelerdeki buz yükünü drone’lar temizleyecek

Enerji Günlüğü - İletim hatlarındaki tellerde oluşan ve hatların kopmasıyla elektrik kesintilerine yol açan kar ve buz yükü, insansız araçlarla uzaktan...

Şebekelerdeki buz yükünü drone’lar temizleyecek

Enerji Günlüğü - İletim hatlarındaki tellerde oluşan ve hatların kopmasıyla elektrik kesintilerine yol açan kar ve buz yükü, insansız araçlarla uzaktan kontrol edilip temizlenecek. 

Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ (SEDAŞ) üniversitelerle işbirliği kapsamında, elektrik arızalarına uzaktan müdahale imkanı sağlayacak bir proje üzerinde çalışıyor. Proje hayata geçtiğinde, elektrik kesintisinin büyük kısmını oluşturan ve buz yükü adı verilen iletim hatlarının donması gibi arızalara multicopter ya da drone adı verilen insansız hava araçları ile müdahale edilecek. Arıza tespiti de yapacak olan dronlar buz yükü oluşan elektrik hatlarına solüsyon püskürterek buzların çözülmesini sağlayacak.

KESİNTİ SÜRELERİ KISALACAK

Söz konusu proje, SEDAŞ tarafından gerçekleştirilen “Proje Fikri Yarışmasında” birinci olan ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencisi Volkan Ulutaş’a ödül kazandıran bir çalışma. Prototip drone’ların geliştirilerek elektrik dağıtım sektöründe kullanımı sayesinde, arıza kaynaklı enerji kesinti süreleri de kısalacak. SEDAŞ’ın AR-GE projesi sektörde de ilgi uyandırırken geliştirilecek prototip droneların diğer elektik dağıtım şirketlerince de kullanılması bekleniyor. 

SEDAŞ Yönetim Kurulu ve İcra Başkanı Bekir Sami Güven projenin Eylül 2016’da Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından da onaylandığını belirtti. SEDAŞ olarak Türkiye’nin ve şirketlerin geleceğinin Ar-Ge’de olduğu bilinciyle hareket ettiklerini kaydeden Güven, “2017-2020 yılları arasında AR-GE için 8 milyon lira harcama yapmayı planlıyoruz. Genç arkadaşımız Volkan Ulutaş’ın hayaliyle start verdiğimiz projede şimdi SEDAŞ ekipleri multikopteri bu iş için uygun hale getirecekler. Yazılımları tamamlanacak, solüsyon taşıyacak aparatlar yerleştirilecek. Kanatlar bu iş için işlevsel hale getirilecek” dedi. Proje kapsamında kullanılacak ve kısa sürede tamamlaması beklenen drone’lar, 1 saat havada kalabiliyor. 

ELEKTRİĞİ KESMEDEN BAKIM

Drone (multicopter) projesi sayesinde planlı bakımların da hatlardaki elektrik kesilmeden yapılabileceğini sözlerine ekleyen Sami Güven “Bu zamana kadar özellikle sinema sektöründe kullanılan multicopterler şimdi elektrik için havalanacak. Müşteri memnuniyetinin yanı sıra çalışanlarımızın da iş kazası riskini azaltacak bir uygulama olacak” dedi. 

ARIZA TESPİTİNİ KOLAYTIRACAK 

SEDAŞ’ın 20 bin kilometrekarelik görev ve sorumluluk alanı olan, Sakarya, Bolu, Düzce ve Kocaeli illerinde, 45 ilçe ve 1441 köyde elektrik dağıtım hizmeti verdiğini söyleyen SEDAŞ Yönetim Kurulu ve İcra Başkanı Bekir Sami Güven şunları söyledi: “Kış şartlarında özellikle Türkiye’nin coğrafi olarak en zor bölgelerinden biri olan Doğu Marmara’yı, sürekli aydınlıkta tutmak ve enerjinin sürekliliği için çalışıyoruz.”

2 METRELİK KARDA ULAŞIM SIKINTISI

Son yıllarda bazı köylerde kar kalınlığının 1.5-2 metreye kadar ulaştığını anlatan Güven şunları söyledi: 

“4x4 arazi araçlarıyla bile bu köylerdeki elektrik dağıtım hatlarına ve elektrik direklerine ulaşmanız uzun zaman alıyor. Arızanın olduğu noktaya kadar ekiplerin yolda geçirdiği süre boyunca halk elektriksiz kalıyor. Ancak projemiz tamamlandığında zorlu coğrafyamızda arıza tespiti kolaylaşacak ve solüsyon uygulaması ile hızlı müdahaleler gerçekleştirebileceğiz. Hemen müdahale etme ve arızayı giderme şansımız daha çok yükselecek.”