1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. SEDAŞ 30 yıllık tesisleri yeniliyor

SEDAŞ 30 yıllık tesisleri yeniliyor

Sakarya Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (SEDAŞ) 2012 Yılı Yatırım Programı kapsamında İzmit’in tepelerinde yer alan 30 yıllık enerji nakil hattı...

SEDAŞ 30 yıllık tesisleri yeniliyor

Sakarya Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (SEDAŞ) 2012 Yılı Yatırım Programı kapsamında İzmit’in tepelerinde yer alan 30 yıllık enerji nakil hattı tesislerinde yenilik çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Topçular Projesini tamamlayan SEDAŞ, Gerilim dönüşüm projesi kapsamında Çınarlı ile Bağçeşme arasındaki direklerde yer alan havai hatlı şebekedeki 15 kilovolta dayanıklı izolatörlerden 500’ünün tek tek çıkarılarak yerine 34 bin voltluk izolatörlerin ayrı ayrı montajlarının yapılmasını da sağladı. Yenileme çalışmaları ile 15 bin voltluk mevcut gerilim seviyesine son verildiğinde hatların 34 bin voltluk gerilim seviyesini taşıyabilmesi sağlanacak. Gerek görülen yerlerde direklerde sökülerek yenilenirken 15 kilovoltluk trafolarda değiştirilerek yerine 34,5 kilovoltluk trafolar konulacak.

500 İZOLATÖR, 8 KM İLETKEN DEĞİŞTİ

Enerji kalitesinin arttırılması, şebekeden çekilen gücün sağlıklı bir şekilde karşılanabilmesi, yeni enerji taleplerine ise çekilecek güç açısından olumlu cevap verilebilmesi açısından gerilim seviyesinin 15 binden 34 bine çıkarılması çalışmalarının hızla devam ettiği Çukurbağ, Bağçeşme ve Çınarlı Mahallelerinde 500 izolatörün değişimi ile birlikte, 8 kilometrelik iletken kesiti de arttırılırken, sokak aralarındaki dağıtım panoları da aynı şekilde değiştiriliyor. Trafo merkezi olarak kullanılan binaların, kapalı sisteme dönüştürülmesi ve içlerine modüler hücrelerin tesis edilmesi çalışmaları da devam ediyor. Enerji altyapısı enerjinin uzaktan izlenebilmesi ve arızalara daha kısa sürede müdahale edilebilmesine imkan sağlayacak SCADA projesine uygun hale getiriliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler