1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. SEDAŞ leylek göçü için önlem aldı

SEDAŞ leylek göçü için önlem aldı

SEDAŞ, ilkbaharın müjdecisi leylekler için göç güzergâhında yer alan faaliyet bölgelerinde elektrik direklerinde izolasyon çalışması yaptı. 

SEDAŞ leylek göçü için önlem aldı

Enerji Günlüğü - SEDAŞ, leyleklerin göç güzergâhında yer alan faaliyet bölgelerinde çarpılma riskine karşı elektrik direklerinde izolasyon çalışması yaptı. 

Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş (SEDAŞ), leyleklerin göç güzergahında birtakım önlemler alıyor. Enerji nakil hatlarında dinlenmek için mola veren leyleklerin konma veya kalkış sırasında zarar görmemeleri için kuşkonmaz ve izolatör kaplama gibi ekipmanlarla koruyucu müdahalelerde bulunduklarını belirten SEDAŞ yöneticileri, “Kocaeli, Gebze ve Sakarya hattının göçmen kuşların rotasında olmasından dolayı muhtelif enerji kesintileri yaşanabiliyor. Yılda iki kez göç eden leyleklerin güvenli geçişleri için gerekli önlemleri alarak aynı zamanda enerji kesintilerinin de yaşanmamasını sağlıyoruz” dedi.

ALINAN TEDBİRLER FARKLI NOKTALARDA FARKLILIK GÖSTERİYOR

Göç eden kuşlar ve bölgede yaşayan kuşlar için alınan tedbirlerin bazı noktalarda farklılık gösterdiğine dikkat çeken SEDAŞ yöneticileri, “Leyleklerin kanat açıklığı yaklaşık 155 cm olup iletkenler arasında çarpılma ihtimali bulunmaktadır. Göç esnasında sıklıkla iletkenlere konmakta ve çarpılmaktadırlar. Bu şebekeler için direk üstü ekipmanların (izolatör, jumper vb.) izole edilmesinin yanında iletkenler arası mesafenin arttırılması veya şebeke tertibinin değiştirilmesi gibi önleyici çalışmalarımız bulunuyor. Serçe, karga, güvercin ve üveyik gibi küçük ve bölgede yaşayan kuşlar da iletken ile direk arasında çarpılabilmektedirler. Bu durumun önlenmesi için de izolasyon kaplama çalışmalarının yanı sıra havai hat ve beton travers üzerinde bakım onarım çalışmaları yaparak, küçük kuşların çarpılmasını önlüyoruz” şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler