1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. SEDAŞ’tan elektriğin güvenli kullanımı hatırlatmaları

SEDAŞ’tan elektriğin güvenli kullanımı hatırlatmaları

SEDAŞ, şebeke yakınında yapılan çalışmalarda mutlaka şebekeye temas etmeyecek şekilde güvenli mesafede bulunulmasının hayati önem taşıdığı uyarısında bulundu.

SEDAŞ’tan elektriğin güvenli kullanımı hatırlatmaları

Enerji Günlüğü - SEDAŞ, enerji kesintisi yapılacak olan yerlerde ilgili şirketler tarafından önceden haber verilmesinin ve planlı kesinti önlemi alınmasının gerekliliğini hatırlattı.

Sakarya, Kocaeli, Bolu, Düzce ve Gebze’deki 2 milyonu aşkın müşteriye enerji vermek için çalışmalarını sürdüren Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. (SEDAŞ), elektrik enerjisinin emniyetli kullanımı konusunda önemli uyarılarda bulundu. Elektrik enerjisinin emniyetli kullanımının, can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından önem gösterilmesi gereken bir konu olduğuna değinen SEDAŞ yetkilileri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan “Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği” yönetmeliği kapsamında, enerji kesintisi yapılacak olan yerlerde önceden haber verilmesinin ve planlı kesinti önlemi alınmasının gerekliliğini hatırlattı.

PLANLI KESİNTİ ÖNLEMİ ALINMALI

Elektrik direklerinde yer alan iletkenlere olan yaklaşma mesafelerinin ihlal edilmemesi gerektiğini belirten yetkililer, “Enerji kesintisinin gerekli olduğu bölgelerde, iş kazalarından kaçınarak can ve mal güvenliğini sağlamanın yanı sıra hem yasa gereği hem de çevre ve kamu güvenliği açısından, ilgili şirketlerin SEDAŞ’a önceden haber vermesi ve planlı kesinti önlemi alması gerekmektedir. İnşaat alanlarında ya da ikamet edilen konutun çatısında çalışırken EKAT Yönetmeliği’ne göre emniyet mesafesi uygun olan elektrik hattına temas edilmesi, balkonlardan halı silkeleme sırasında, iş makinesi ile inşaata beton dökümü yapılırken dikkatsizlik sonucu iletkenlere temas edilmesi veya çocuklarımızın elektrik direklerine tırmanması gibi durumlarda da can ve mal kayıpları yaşanmaktadır. Bu nedenle iş güvenliği kurallarına dikkat ederek çalışmaların yapılması, şebeke yakınında yapılan çalışmalarda da mutlaka şebekeye temas etmeyecek şekilde güvenli mesafede bulunulması hayati önem taşımaktadır. Güvenlik mesafesi belirlenirken enerji nakil hattı tellerinin rüzgârda salınımının da hesaba katılması, enerji nakil hatlarına yeterli güvenlik mesafesi bırakılamıyorsa hattın akımının kesilmesi için SEDAŞ’tan onay ve izinler alınması gerekmektedir” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler