1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Şehrin çöpü 3 bin evin elektriğini karşılıyor

Şehrin çöpü 3 bin evin elektriğini karşılıyor

Enerji Günlüğü - Denizli'de, evsel atıklardan metan gazını elektrik enerjisine dönüştürmek için kurulan "Entegre Katı Atık Depolama Tesisi" yılda...

Şehrin çöpü 3 bin evin elektriğini karşılıyor

Enerji Günlüğü - Denizli'de, evsel atıklardan metan gazını elektrik enerjisine dönüştürmek için kurulan "Entegre Katı Atık Depolama Tesisi" yılda 3 bin evin elektrik ihtiyacını karşılıyor. Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, yaptığı açıklamada, 2004 yılında 23 dekarlık alanda oluşturulan "Entegre Katı Atık Depolama Tesisi" sayesinde atıklardan açığa çıkan metan gazını kullanarak elektrik enerjisi ürettiklerini söyledi. İlde günlük yaklaşık 700 ton evsel atığın toplandığını belirten Gökoğlan, "Topladığımız evsel atıklarımız düzenli depolama sahamızda işleniyor. Parçalanan çöpler zamanla metan gazı çıkarmaya başlıyor. Bu gazlar borular aracılığıyla alınarak işlenip elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Çöp depolama sahamız bize önümüzdeki 30 yıl boyunca yetecek düzeyde" dedi.

EKONOMİYE KATKI
Gökoğlan, atıkların uygun şekilde işlenerek elektrik enerjisine dönüştürülmesinin milli ekonomiye katkı sağladığını ifade ederek, "Yaklaşık olarak 3 bin konuta yetecek enerji üreten bu tesisimiz, yıllık bir ilçenin elektrik ihtiyacını karşılıyor. Çöplerin enerjiye dönüşmesi bizim için büyük bir kazanç ama bundan daha önemlisi çevremizi temiz tutuyoruz" diye konuştu. Çöpün geri dönüşümünü sağlamak için ilde eğitim seminerleri düzenlediklerini dile getiren Gökoğlan, "Evlerde eğitimler verdik. Mutfak çöpünü, değerlendirilebilir atığı evlerde ayırmanın önemini anladık. Camı, plastiği, mutfak çöpünü evlerde ayırınca işler daha hızlı ilerlemeye başladı" şeklinde konuştu. Gökoğlan, evlerdeki çöplerin ayrıştırılarak toplanması için ayrıca yılda 30 milyondan fazla toprakta çözünebilen poşetler dağıttıklarını kaydederek, atıkların değerlendirilmesi konusundaki hassasiyetlerini sürdüreceklerini sözlerine ekledi.