1. Selen İNAL

Selen İNAL

Selen İNAL

Selen İNAL hakkında

Enerji sektörünün çeşitli alanlarında 18 yıllık deneyime sahip olan ve iş geliştirme danışmanlığı yapan Selen İnal, İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği 2001 yılı mezunu. 2004’te Almanya’nın FH-Offenburg Üniversitesi’nde Energy Conversion & Management konulu yüksek lisansı programını tamamladı. Yüksek lisans sürecinde, Alstom İsviçre’de bilimsel projelerde çalıştı ve Alman Hükümeti’nin D.A.A.D. bursu ile uluslararası bir bilimsel işbirliği platformu olan Nanoparticles and Bioparticles Project (NaBiPa) kapsamında yüksek lisans tezini yazdı.

2017-2019 döneminde EkoRE (Eko Yenilenebilir Enerjiler AŞ) şirketinde, EkoRE markası altındaki güneş, rüzgar, biyogaz ve PV panel üretimi konularında aktif olan yenilenebilir enerji şirketlerinin tümünün İş Geliştirmesinden Sorumlu Müdür ve sonrasında Direktörolarak uluslararası yenilenebilir enerji projeleri ve yatırımları konusunda çalıştı.

Çekirdek ekibinde bulunduğu Türkiye’nin Enerji Bağımsızlığı için yüzde 100 Yerli Güneş Paneli Üretimi projesi, 2018 yılında şimdiye kadar Türkiye çapında farklı sektörlerden Proje Bazlı Teşvik diğer adıyla Süper Teşvik almaya hak kazanan 23 stratejik proje ve 19 firmadan biri oldu ve 4.2 Milyar TL’lik teşviğe hak kazandı.

2011-2017 yılları arasında Yönetici Ortağı olduğu OSB Danışmanlık firmasında dünyanın önde gelen enerji firmalarına ve bankalarına iş geliştirme ve danışmanlık hizmetleri sundu. Aynı dönemde (2011-2016), Türkiye’nin ilk Yeşil Yaka kariyer portalı olan Ekokariyer’i kurdu. Ekokariyer'den 2016 sonunda ayrıldı.

2004-2011 yılları arasında doğalgaz kombine çevrim enerji santrallerinin mühendislik ve tasarımını yapan Enprode firmasında İş Geliştirme Müdürü olarak toplamda yaklaşık 2200 MW’lık bir santral kurulumu işinin geliştirilmesinde rol aldı. Buna paralel elektrik toptan alım satımı yapan kardeş şirket Enimeks’in de Enerji Ticareti ve Pazar Gelişme Müdürlüğü görevini yürüttü. Ayrıca Andritz, Oliver Eimco, Swenson gibi kimya proses, çevre ve enerji alanında çalışan yirminin üzerinde Avrupa ve Amerikalı firmanın Türkiye temsilciliğini yapan Inrep’de görev aldı. Birçok yerli ve yabancı kurum ve dernekte görev aldı.