1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. BİYOKÜTLE

  4. Shell, biyogaz üreticisi Nature Energy’i satın alacak

Shell, biyogaz üreticisi Nature Energy’i satın alacak

Shell, biyometan olarak da bilinen yenilenebilir doğal gaz (RNG) üretiminde Avrupa'nın en büyüğü olan Nature Energy şirketini yaklaşık 2 milyar dolar karşılığında satın alacak. 

Shell, biyogaz üreticisi Nature Energy’i satın alacak

Enerji Günlüğü - İngiltere merkezli enerji şirketi Shell, Danimarkalı biyogaz üreticisi Nature Energy’yi 2 milyar dolar karşılığında satın almak için anlaştı.

İngiltere merkezli petrol şirketi Shell plc'nin yüzde yüz iştiraki olan Shell Petroleum NV, Davidson Kempner Capital Management LP, Pioneer Point Partners ve Sampension ile Danimarkalı biyogaz üreticisi Nature Energy'nin %100 hissesini yaklaşık 2 milyar dolar karşılığında satın almak için anlaşmaya vardı. Satın alma işleminin 2023 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

1979 yılında kurulan Nature Energy, Avrupa'da 14 tesis işletiyor ve günde 3 bin varil petrole eşdeğer gaz üretiyor. 

YENİLENEBİLİR DOĞAL GAZ PROJELERİ BÜYÜYECEK

Shell'in Downstream Direktörü Huibert Vigeveno konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Nature Energy'nin satın alınması, Shell'in Amerika Birleşik Devletleri'ndeki mevcut RNG projelerine bir Avrupa üretim platformu ve büyüme hattı ekleyecek. Bu satın almayı, enerji geçiş politikaları ve müşteri tercihlerinin önümüzdeki yıllarda talepte güçlü bir büyümeye işaret ettiği bir zamanda, küresel ölçekte entegre bir RNG değer zinciri oluşturmak için kullanacağız” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler