1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Shell CEO`su Voser: Karadeniz`de de fırsat arıyoruz

Shell CEO`su Voser: Karadeniz`de de fırsat arıyoruz

Enerji Günlüğü - Fortune 500 Global listesine göre dünyanın en büyük şirketi unvanına sahip küresel enerji devi Royal Dutch Shell’in CEO'su Peter Voser,...

Shell CEO`su Voser: Karadeniz`de de fırsat arıyoruz

Enerji Günlüğü - Fortune 500 Global listesine göre dünyanın en büyük şirketi unvanına sahip küresel enerji devi Royal Dutch Shell’in CEO'su Peter Voser, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile biraraya geldi. Shell’in dünyadaki ve Türkiye’deki çalışmaları hakkında bilgi veren Voser, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile ortaklaşa yürütülen projelere ilişkin gelişmeleri de anlattı. Voser, 90 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren Shell'in burada daha uzun yıllar var olmaya, Türkiye’nin büyüme ve gelişmesine katkıda bulunmaya kakarlı olduklarını söyledi.
Başbakan Erdoğan ve Peter Voser, görüşmede küresel ve bölgesel gelişmeler ile bunların enerji piyasaları üzerindeki etkileri hakkında fikir alışverişinde bulundu. Geçen yıl TPAO ile imzalanan anlaşmalarla yeniden Türkiye’de petrol ve gaz arama çalışmalarına başlayan Shell'in CEO'su Voser, TPAO ile birlikte yürütülen projeler hakkında bilgi verdi. Voser, şöyle konuştu, "Geçen yıl hayata geçirdiğimiz ortaklıkla, Türkiye’de mevcut olan operasyonlarımıza arama faaliyetlerini de ekledik. TPAO ile Akdeniz’de ve karada arama çalışmaları yürütüyor olmaktan memnunuz. Şu anda sismik çalışmalar devam ediyor. Karadeniz de dahil olmak üzere mevcut faaliyetlerimizi artırabilecek fırsatları takip ediyoruz. Genç ve dinamik bir ülke olan Türkiye son yıllarda çok daha etkili bir konuma ulaştı. Bu başarının mimarı Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü, kararlı ve vizyoner liderliği, hem Türkiye hem dünya için büyük bir şanstır. Turkiye'nin ekonomik atılımına katkı sağlayacak olan enerjinin bulunması icin Shell olarak deneyimimiz ve teknolojimizle Turkiye'nin hizmetindeyiz. Kendisine bu görüşme icin teşekkür ediyorum" dedi.
Voser, "Türkiye’de son yıllarda enerji piyasasının liberalleşmesine yönelik atılan adımların Türkiye’nin ekonomisinin sürdürülebilir şekilde gelişmesinde önemli rol oynayacağına inanıyoruz. Kısa vadeli ekonomik ve politik çalkantıların Türkiye'nin 2023 vizyonuna yönelik uzun vadeli büyüme planlarını etkilemeyeceği görüşündeyiz" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler