1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Shell, Derince tesisinde güneş elektriği kullanacak

Shell, Derince tesisinde güneş elektriği kullanacak

Derince’deki Shell Madeni Yağ ve Gres Üretimi Tesisi’nin çatısına 1 MW kapasiteli güneş enerjisi sistemi kuruldu. Sistem tesisin elektrik ihtiyacının %25'ini karşılayacak.

Shell, Derince tesisinde güneş elektriği kullanacak

Enerji Günlüğü - Shell & Turcas, Akdeniz havzasındaki tek gres ve en büyük madeni yağ üretim tesisi olan Derince Madeni Yağ ve Gres Üretimi Tesisi'nin çatısını solar panellerle kaplayarak elektriğinin dörtte birini güneşten sağlayacak.

Shell & Turcas, Derince’deki Shell Madeni Yağ ve Gres Üretimi Tesisi’nin çatısını 2.744 adet güneş paneli ile kaplayarak, güneş enerjisinden elektrik üretmeye başlıyor. Türkiye'de sektöründe bir ilk olan bu uygulama sayesinde yıllık yaklaşık 500 ton karbon salımının önüne geçilecek. 

ÇİFT TARAFLI PANELLER KULLANILDI

Deprem Yönetmeliğine uygun şekilde öncelikle 500'den fazla çelik boru ile güçlendirilen binaların üzerine 2.744 adet solar panelin yerleştirme ve kablolama işlemleri tamamlandı. Her iki yüzeyden de elektrik üretme özelliğine sahip çift taraflı panellerin kullanıldığı sistem böylece hem zeminden yansıyan hem de ortamda dağılan güneş ışığını kullanabilecek. Toplam kurulu gücü yaklaşık 1MW (905,52kW) olan sistem, aynı zamanda mobil uygulama ile uzaktan bağlantı sağlanarak her bir panelin performansı ve üretim değerleri anlık olarak takip edilebilecek. 

“TESİSİN ELEKTRİK İHTİYACININ %25’İNİ GÜNEŞTEN SAĞLAYACAĞIZ”

Shell’in küresel çapta 2050 yılına kadar net sıfır emisyonla faaliyet gösteren bir enerji şirketi olma hedefi olduğunu belirten Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, "Toplam kurulu gücü yaklaşık 1MW (905,52kW) olan solar paneller sayesinde, Derince’deki tesisimizin elektrik ihtiyacının %25'ini güneş enerjisinden sağlayacağız" dedi.

2050 yılına kadar net sıfır emisyonla faaliyet gösteren bir enerji şirketi olmayı hedefleyen Shell, elektrikli araçlar için şarj istasyonları, hidrojen, güneş ve rüzgar enerjisiyle üretilen elektrik gibi daha düşük karbonlu enerjiler sağlayarak, çalışmalarını karbon emisyonlarını azaltma hedefine uygun şekilde dönüştürüyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler