1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Shell Kuzey Buz Denizi’nde petrol arama faaliyetlerini erteledi

Shell Kuzey Buz Denizi’nde petrol arama faaliyetlerini erteledi

Enerji Günlüğü - Greenpeace Akdeniz’den yapılan açıklamada şirketin, petrol arama izni alabilmesi için gerekli çevre koruma ekipmanlarının standartları...

Shell Kuzey Buz Denizi’nde petrol arama faaliyetlerini erteledi

Enerji Günlüğü - Greenpeace Akdeniz’den yapılan açıklamada şirketin, petrol arama izni alabilmesi için gerekli çevre koruma ekipmanlarının standartları karşılamaması ve gerekli testlerden geçememesi nedeniyle bu kararı aldığı söylendi. Greenpeace Uluslararası Kuzey Kutbu Kampanyası Sorumlusu Ben Ayliffe, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Shell, Kuzey Buz Denizi’nde petrol arayabilmek için yedi yıldır uğraşıyor ve yaklaşık 5 milyar dolar harcadı. Şu anda görüyoruz ki, bu harcanan para ve zaman, uygun bir acil durum planı yapmak için yeterli değil. Greenpeace olarak defalarca, şirketin Kuzey Kutbu’nda sızıntıya karşı alınabilecek önlem ve kurtarma planları olmadığını söylemiştik. Şirketin bu konuda gösterebileceği, gülünç derecede güvenlik açıklarından başka bir şeyi olmadığı bir kez daha ortaya çıktı. Kuzey Buz Denizi’nde petrol ama planı olan şirketler, bu hassas bölgeyi mahvetmek için bu kadar büyük paralar harcamadan önce bir kez daha düşünmeli. Kuzey Buz Denizi’ndeki buzulların hızla erimeye devam ediyor olması, artık iklim değişikliğiyle ilgili mücadelede acil adımlar atılması gerektiğini gösteriyor. Shell’in attığı bu geri adım, gezegenimizin ihtiyacı olan pozitif kararlar için bir başlangıç olmalı” dedi.

Greenpeace, Haziran 2012’den beri, Kuzey Buz Denizi’nde petrol aramalarının durması ve bu bölgede bir koruma alanı oluşturulması için kampanya yürütüyor. Kampanyaya yaklaşık 2 milyon kişi imzalarıyla destek verdi. Ayliff sözlerine söyle devam etti: “Shell’in bu geri adımı, aylardır Shell’e karşı gerçekleşen Greepeace eylemlerinin ve milyonlarca insanın kampanyaya verdiği desteğin de etkisini gösteriyor. Greenpeace’in mücadelesi eşsiz ve hassas Kutup bölgesi tamamen koruma altına alınana kadar mücadeleye devam edecek.”