1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Shell ve Inpex’in gaz rekabeti artıyor

Shell ve Inpex’in gaz rekabeti artıyor

Enerji Günlüğü - Petrol devleri Shell ve Japon Inpex, Batı Avustralya açıklarındaki Browse Havzası'ndaki gaz için ilk üretim çalışmalarına önce başlamak...

Shell ve Inpex’in gaz rekabeti artıyor

Enerji Günlüğü - Petrol devleri Shell ve Japon Inpex, Batı Avustralya açıklarındaki Browse Havzası'ndaki gaz için ilk üretim çalışmalarına önce başlamak için rekabet ediyorlar.

Batı Avustralya kıyılarında, enerji devleri arasında bir savaş ortaya çıkıyor. Hollanda merkezli petrol şirketi Shell ve Japon enerji şirketi Inpex, Avustralya karasularındaki Browse Havzası’ndan beslenen platformlarında birbirlerinden önce üretime başlamak için adeta yarışıyor. Ancak henüz bu konuda bir tarih belirleyebilmiş durumda değiller.

PRELUDE GAZ SIVILAŞTIRMAYI DA YAPACAK

Shell'in bölgedeki 488m (1,600ft) uzunluğunda ve altı uçak gemisi kadar suyun yerini değiştiren yüzen sıvılaştırılmış doğal gaz tesisi (FLNG) Prelude sadece gaz üretimi değil aynı zamanda -162C sıcaklıkta çıkarılan gazı sıvılaştırabilecek şekilde tasarlandı. Prelude, doğalgazın soğumasına yardımcı olmak için her saat denizden 50 milyon litre su çekebilen yüksek kapasiteli pompalara sahip. Sıvılaştırılan gaz, 175 olimpik yüzme havuzuna eşdeğer hacimli büyük depolama tanklarında depolanıyor.

Japon Inpex ise gazını sıvılaştırmak için karaya gönderiyor. Inpex aynı zamanda, Ichthys adını verdiği önce gazdan katışıkları ayrıştırmak ve su çekmek için büyük bir açık deniz yarı batık platforma sahip. Ve yine yakınlarda, Venturer adında yüzen bir depolama ve boşaltma tesisi var.