1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Shell’den Malezya’ya denizüstü gaz yatırımı

Shell’den Malezya’ya denizüstü gaz yatırımı

İngiltere merkezli enerji şirketi Shell, Malezya'da bir gaz projesine daha yatırım yapacak. Shell denizüstü platformun elektrik ihtiyacını güneşten karşılayacak.

Shell’den Malezya’ya denizüstü gaz yatırımı

Enerji Günlüğü - İngiltere merkezli Shell, Malezyalı Petronas şirketi ile birlikte Malezya’daki Rosmari-Marjoram denizüstü (offshore) doğal gaz projesini geliştirecek. 

İngiltere merkezli petrol şirketi Shell Plc, Petronas ile birlikte Malezya'da son bir ay içinde ikinci petrol ve gaz sahasına yatırım yapacak. Shell, yan kuruluşu olan Sarawak Shell Berhad’ın (SSB) Malezya kamu petrol şirketi Petronas Carigali Sdn Bhd ile birlikte Malezya’daki Rosmari-Marjoram denizüstü (offshore) gaz projesini geliştirmek için nihai bir yatırım kararı aldığını açıkladı. Yatırımda SSB %80 payla operatör şirket olurken, Petronas %20 paya sahip olacak.

Rosmari-Marjoram projesi, bir deniz altı bağlantısı, insansız bir kuyu başı platformu, kıyıya 207 km'lik bir boru hattı ve Bintulu'da karada bir gaz tesisinden oluşacak.

DENİZÜSTÜ PLATFORMUNDA GÜNEŞ ELEKTRİĞİ KULLANILACAK

Rosmari-Marjoram denizüstü petrol ve gaz sahalarının Malezya’daki Sarawak Eyaleti’nde yer alan Bintulu şehrinin 220 kilometre açığında yer aldığını belirten Shell, denizüstü petrol ve gaz platformu için güneş enerjisi kullanılacağını kaydetti. Platform 240 güneş panelinden üretilen elektriği kullanacak.

Proje kapsamında karadaki tesis ise esas olarak hidroelektrik santrallerden beslenen Sarawak şebeke sistemine bağlanacak. Dizel jeneratörler ve bataryalar da yedek olarak kullanılacak.

2014 yılında keşfedilen Rosmari-Marjoram sahasında günde 800 milyon standart fit küp gaz üretilmesi planlanıyor. Gaz üretiminin 2026'da başlaması bekleniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler