1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Sibirya’nın Gücü yüzde 93 tamamlandı

Sibirya’nın Gücü yüzde 93 tamamlandı

Enerji Günlüğü - Sibirya'dan Çin’e Rus doğalgazını taşıyacak olan ‘Sibirya’nın Gücü’  adı verilen doğalgaz boru hattının yüzde 93’ünün...

Sibirya’nın Gücü yüzde 93 tamamlandı

Enerji Günlüğü - Sibirya'dan Çin’e Rus doğalgazını taşıyacak olan ‘Sibirya’nın Gücü’  adı verilen doğalgaz boru hattının yüzde 93’ünün tamamlandığı bildirildi.

Rus kamu doğal gaz devi Gazprom, Sibirya'dan Çin sınırına ulaşacak doğalgaz boru hattı ‘Power of Siberia’nın yüzde 93’ünü oluşturan 2000 kilometrelik kısmının tamamlandığını açıkladı. Hat Rusya'nın Yakutistan bölgesinden Rusya-Çin sınırına kadar uzandı.

Rusya'nın en büyük şirketi ve dünyanın en fazla doğalgaz çıkaran kuruluşu Gazporm ile Çin'in en büyük petrol ve gaz üreticisi ve tedarikçisi olan CNPC 2014 yılında "Power of Siberia" gaz boru hattı için bir anlaşma imzalamıştı. 30 yıllık olan bu anlaşma, yılda 38 milyar metreküp Rus gazının Çin'e iletilmesini doğu yolundan sağlamak amacı ile yapıldı.

2015 yılında ise her iki taraf, Rusya doğalgazının Çin'e teslimatını batıdan sağlayacak "Power of Siberia 2" gaz boru hattı için bir ön anlaşma imzaladı. İlk aşamada 30 milyar metreküp gazın Batı Sibirya'dan teslim edilmesi planlanıyor.