1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Sidney’de fosil yakıt reklamları yapılamayacak

Sidney’de fosil yakıt reklamları yapılamayacak

Sidney Belediye Meclisi dün gece Sidney’in merkezinde dış mekanlarda fosil yakıt reklamlarının yapılmasını yasakladı.

Sidney’de fosil yakıt reklamları yapılamayacak

Enerji Günlüğü - Avustralya'nın en büyük ticaret merkezi Sidney kentinde dış mekanlarda fosil yakıt reklamları yasaklandı.

Avustralya'daki en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Sidney şehrinde Belediye Meclisi, 22 Ağustos 2022 tarihi itibariyle petrol, doğal gaz, kömür gibi fosil yakıt reklamlarının yapılmasını yasakladı. Bu kararla, Sidney kentinin dış mekanlarında bu tür reklamlar yer almayacak. Kent, haftada iki milyondan fazla kişiye ulaşan, dünyanın en büyük açık hava reklam ağlarından birine sahip. 

DÜNYADA DİĞER ÖRNEKLER

Benzer uygulamalar diğer ülkelerde de görülüyor. Fransa fosil yakıt reklamlarına ülke çapında bir yasak getirdi ve Amsterdam bu tür reklamları toplu taşıma ağında yasakladı. Birleşik Krallık ve Hollanda'daki en az yedi yerel yönetim bölgesi fosil reklam yasağı getirdi ve benzer yasaklar Avrupa Birliği, Almanya, İsveç ve Kanada'da tartışılıyor.

REKLAM YASAĞI GENİŞLEYEBİLİR

Avustralya'da tütün reklamcılığı yasağı ile günümüz fosil yakıt reklamcılığı arasında paralellikler gören 300 pazarlama, halkla ilişkiler, reklam ve medya profesyonelinden oluşan bir grup olan Comms Declare, fosil yakıt reklamlarını kömür, gaz ve petrol ürünlerini, esas olarak fosil yakıt üreten şirketleri veya fosil yakıtlardan gelirin yüzde 20'sinden fazlasını elde eden kuruluşları tanıtan reklamlar olarak tanımlıyor. Bu, reklam yasağının benzinli otomobiller veya gazla ısıtılan yüzme havuzları gibi ürünlere de yayılabileceği ve fosil yakıt şirketlerinin, kömür ve gazdan gelir elde ederken aynı zamanda güneş panelleri ve rüzgar türbinlerinin görüntüleri ile kendilerini pazarlayamayacakları anlamına geliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler