1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Siemens ve TEMSAN verimsiz gaz santrallerini ihya edecek

Siemens ve TEMSAN verimsiz gaz santrallerini ihya edecek

Enerji Günlüğü - Siemens ve TEMSAN işbirliğiyle Türkiye’deki eski tip ve verimliliği düşük kombine çevrim santralleri yenilenerek enerji verimliliği...

Siemens ve TEMSAN verimsiz gaz santrallerini ihya edecek

Enerji Günlüğü - Siemens ve TEMSAN işbirliğiyle Türkiye’deki eski tip ve verimliliği düşük kombine çevrim santralleri yenilenerek enerji verimliliği yüzde 60’ın üzerine çıkarılacak.

Siemens ve Türkiye Elektromekanik Sanayi AŞ (TEMSAN), 2. Türk-Alman Enerji Forumu kapsamında düşük verimliliğe sahip ve ekonomik ömrünü tamamlayan kombine çevrim santrallerinin, enerji verimliliği yüksek modellerle yenilenmesi konusunda iş birliğine gitti. Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Hüseyin Gelis ve TEMSAN AŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Toprak tarafından imzalanan iyi niyet anlaşması çerçevesinde Siemens, TEMSAN ile gerçekleştireceği projeyle, ülkemizdeki eski tip ve verimliliği düşük kombine çevrim santrallerini yenileyerek enerji verimliliğini yüzde 60’ın üzerine çıkaracak.

Anlaşmayla Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) Ambarlı Santrali başta olmak üzere verimsiz kombine çevrim santrallerinin yüksek enerji verimliliğine sahip olacak şekilde yenilenmesi amaçlanıyor. Anlaşma kapsamında, yerlileştirme konusunda stratejik iş birliği ve finansman temini de bulunuyor.

Yatırım sonucunda enerji verimliliği yüzde 45'ten yüzde 60'ın üzerine çıkacak. Bu sayede santraller, 5 ile 7 yıllık bir periyotta yatırım maliyetlerinin geri dönüşünü sağlayacak.

DOĞALGAZ TÜKETİMİ YILLIK YÜZDE 2 AZALACAK

Toplam büyüklüğünün 1,5 milyar euroya ulaşması beklenen proje ile Türkiye'deki yıllık toplam doğalgaz tüketiminin de yüzde 2 azalması mümkün olacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Hüseyin Gelis, ülke ekonomisinin can damarlarını oluşturan enerji üretimi ve verimliliği konularında, 162 yıldır yürüttükleri faaliyet ve tamamladıkları projelerle ülkeye önemli katkı sunduklarını ifade etti.

İş birliği sayesinde, ülke çapında birçok santralin üretimde ciddi verimlilik artışı yaşayacağını vurgulayan Gelis, "Yüksek teknolojiyle hayata geçireceğimiz bu enerji dönüşümü vesilesiyle ülkemize ve ekonomimize katkı sağlayacak olmaktan gurur duyuyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Önceki ve Sonraki Haberler