1. HABERLER

  2. ETKİNLİKLER

  3. Siemens'in inovasyon yarışmasını ODTÜ öğrencileri kazandı

Siemens'in inovasyon yarışmasını ODTÜ öğrencileri kazandı

Enerji Günlüğü - Bu yıl ana teması ‘Endüstri 4.0’ olarak belirlenen Siemens Hackathon Yarışması’nı ODTÜ öğrencilerinden oluşan Team Proxima...

Siemens'in inovasyon yarışmasını ODTÜ öğrencileri kazandı

Enerji Günlüğü - Bu yıl ana teması ‘Endüstri 4.0’ olarak belirlenen Siemens Hackathon Yarışması’nı ODTÜ öğrencilerinden oluşan Team Proxima kazandı.

Siemens Türkiye tarafından her yıl farklı teknik konulara odaklanması planlanan ve bu sene Endüstri 4.0 teması ile 22-23 Ekim’de Atölye İstanbul’da gerçekleşen Siemens Hackathon Yarışması'nın kazananı Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Team Proxima oldu.

Birincilik ödülünü alan Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencileri Team Proxima, ortam seslerini dinleyerek olası arızaları sesteki değişikliklerden kendi başına algılayabilen,bu verileri sıcaklık sensöründen gelen veriler ile karşılaştırarak, arıza oluşmadan operatöre aktaran bir proje geliştirdi. Bu projede bulut bilişim, makine öğrenimi, sinyal işleme ve sensör ağları teknolojilerinden faydalandı.

Gelişen teknolojiyle beraber insanların, nesnelerin ve makinelerin her an ve her yerde birbirine bağlı olmasıyla birlikte doğan, yepyeni üretim ortamlarının doğmasını mümkün kılan Endüstri 4.0 prensipleri üzerinden yola çıkan öğrenciler, kendilerine atanan mentorlarıyla birlikte 24 saat içerisinde proje ve prototiplerini oluşturarak birbirinden farklı fikirlerini jüriye sundular.

İKİNCİLİĞİ THE X TAKIMI ALDI

İkincilik ödülünü ise Galatasaray Üniversitesi ve İTÜ öğrencilerinden oluşan ‘The X, üretimde en büyük maliyetlerden birini içeren müşteri desteği ve servisleri için geliştirdikleri ‘akıllı müşteri servisi’ projesiyle aldı.

Üçüncülük ödülünü aralarında paylaşan iki takımdan CyberSabers, üretim hatlarındaki hataları yerinde keşfedip üretimi hızlandırmak amacıyla geliştirdikleri görüntü işleme teknolojisi projesini sunarken, Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencilerinin takımı Carrier Pigeons gelişen teknolojiyle birlikte ortaya çıkan akıllı şehirler kavramında eksik olduklarını düşündükleri ses, katı atık, hava ve çöp genelinde şehirlerdeki kirlilikle etkin mücadeleyi mümkün kılan projeleriyle ödüle layık görüldüler.

Yarışmanın birincisi Team Proxima 5.000 € ödül alırken, ikincisi ‘The X’ 3.000 € ve üçüncü olan takımlar CyberSabers ile Carrier Pigeons de 1.000’er € ödüle layık görüldü.

Önceki ve Sonraki Haberler