1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Şile’de petrol heyecanı

Şile’de petrol heyecanı

Enerji Günlüğü - Şile’nin 100 kilometre açıklarında petrol ve doğalgaza ilişkin jeolojik yapı tespit edildi, arama çalışmaları bir yıl öne çekildi.Barbaros...

Şile’de petrol heyecanı

Enerji Günlüğü - Şile’nin 100 kilometre açıklarında petrol ve doğalgaza ilişkin jeolojik yapı tespit edildi, arama çalışmaları bir yıl öne çekildi.

Barbaros Hayreddin Paşa gemisinin 2013 yılında gerçekleştirdiği sismik çalışmaları sonrasında Şile’nin 100 kilometre açıklarında petrol ve gaza ilişkin jeolojik yapı tespit etmesi üzerine arama çalışmaları öne çekildi. 2016 için planlanan arama çalışmaları Shell’in dev gemisiyle yılbaşı başlayacak.

SHELL ÇALIŞMALARA 2015 BAŞINDA BAŞLAYACAK

Dünyanın önde gelen enerji şirketlerinden Shell’in arama gemisi Ocak 2015’ten itibaren Şile’nin 100 kilometre açıklarında petrol ve gaz arayacak. 200 milyon doların üzerinde olacak yatırımla 2 bin 200 metre derinliğe kadar inilecek.

RUHSAT TPAO’NUN

Shell tarafından yapılacak aramada petrolün bulunması halinde masrafın yüzde 50’si ruhsat sahibi TPAO tarafından karşılanacak. Arama çalışmasının en az beş ay kadar sürmesi bekleniyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre 2013 yılında kuyuların yerlerini belirlemek amacıyla 13 bin 764 kilometre 2 boyutlu ve 5 bin 660 kilometrekare üç boyutlu sismik çalışma yapıldı. Sismik çalışmaların, TPAO’ya ait Barbaros Hayreddin Paşa sismik gemisinin alınması nedeniyle yüzde 87’lik bölümü denizde, geri kalan kısmı ise karada gerçekleştirildi.

Önceki ve Sonraki Haberler